Żbik w Polsce - gdzie występuje i czym się charakteryzuje?

Żbik
Żbik w Polsce - występowanie, ciekawostki
Źródło: Helen Hooker/Getty Images
Żbik europejski to drapieżnik z rodziny kotowatych. Na pierwszy rzut oka zwierzę przypomina zwykłego domowego kota, jednak w rzeczywistości różni się od niego kilkoma znaczącymi szczegółami. Jak wygląda i gdzie występuje żbik w Polsce?

Żbik w Polsce to jeden z dwóch występujących na terenie kraju gatunków drapieżnego kota (drugim z nich jest ryś). W przeszłości było to zwierzę stosunkowo popularne i spotykane na wielu różnorodnych terenach. Z czasem, pod wpływem ingerencji człowieka w środowisko naturalne, populacja gatunku znacząco zmalała. Współcześnie zasięg występowania żbika w Polsce ogranicza się jedynie do niewielkiego obszaru.

Żbik w Polsce. Jak wygląda dziki kot?

Choć polski żbik jest bardzo podobny do zwykłego burego kota, istnieje kilka podstawowych różnic w wyglądzie obu zwierząt. Dla laika odróżnienie ich od siebie może być stosunkowo trudne, w związku z czym dość łatwo o pomyłkę. Jak rozpoznać żbika? Przede wszystkim żbik jest nieco większy od domowego kota. Samiec ma przeciętnie 52-67 cm długości (bez ogona) i waży od 6 do nawet 10 kg. Z kolei samica mierzy średnio 44-64 cm, a jej masa ciała to ok. 4-6 kg. Puszysty ogon żbika może mieć 25-32 cm długości w przypadku samic i 26-35 cm w przypadku samców.

Typowy polski żbik wyróżnia się pięknym umaszczeniem. Jego sierść jest wyjątkowo gęsta, jedwabista i długa. Występuje w kolorze żółtoszarym lub ciemnoburym i ma charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu. Warto również wiedzieć, że żbik żyjący w Polsce ma jasny brzuch, szeroką głowę oraz dość krótkie łapy, a jego ogon jest bardzo puszysty.

Jak zachowuje się polski żbik? Zwyczaje i tryb życia

Żbik, podobnie jak większość kotów, lubi chodzić własnymi drogami. W związku z tym zwierzę prowadzi samotniczy tryb życia i mieszka najczęściej na terenach gęstych lasów. Jest aktywne głównie nocą - pod osłoną ciemności poluje na gryzonie, małe ssaki, ptaki czy ryby. Rozmnażanie polskiego żbika przebiega w sposób standardowy. Samica jest w ciąży przez ok. 65-69 dni, a następnie wydaje na świat 3-4 kocięta w jednym miocie.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Żbik w Polsce - występowanie gatunku w przeszłości

Według badaczy obszar występowania żbika w Polsce był niegdyś bardzo rozległy. Uważa się, że w okresie od neolitu do średniowiecza gatunek ten zamieszkiwał tereny całego kraju. Później sytuacja zaczęła się zmieniać. Jednak jeszcze w XIX wieku zwierzę spotykane było w środkowych, południowych i północno-wschodnich regionach Polski.

Z biegiem czasu liczba żbików w Polsce zaczęła się drastycznie zmniejszać. Wpływ na to miały zarówno polowania, jak i likwidowanie naturalnych siedlisk zwierzęcia. Problem ten osiągnął punkt krytyczny w XX wieku. Aby zapobiec gwałtownemu spadkowi występowania żbika w Polsce, wprowadzono odpowiednie rozwiązania prawne.

W 1927 roku dziki kot uznany został za gatunek łowny, natomiast w 1944 roku ogłoszono całoroczny okres ochrony zwierzęcia. Ostatecznie, w 1952 roku polski żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną. Powzięcie tak radykalnych kroków nie poprawiło jednak sytuacji żbika w Polsce - liczba przedstawicieli gatunku cały czas malała. W latach 60. XX wieku obszar występowania żbika obejmował jeszcze leśne tereny Karpat, Wielką Raczę w Beskidzie Żywieckim, Tatry i Beskid Sądecki. Z upływem czasu zwierzęta zaczęły jednak znikać z większości tych terenów.

Żbik - występowanie w Polsce w czasach współczesnych

Współcześnie obszar występowania żbika w Polsce obejmuje głównie województwo podkarpackie, a zwłaszcza wschodnie rejony Karpat. Zgodnie z danymi z lat 1998–2003 zwierzę można było obserwować w kilku nadleśnictwach, w tym w Baligrodzie, Brzozowie, Cisnej, Komańczy, Brzegach Dolnych, Krasiczynie, Lesku, Rymanowie, Wetlinie i Lutowisku. Oprócz tego polski żbik występuje w Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz w Magurskim Parku Narodowym. Szacuje się, że na terenie Polski jest ok. 200 przedstawicieli tego gatunku.

Co się stanie z polskim żbikiem?

Populacja żbika w Polsce cały czas się zmniejsza, co w dużej mierze spowodowane jest działaniami człowieka. Mimo iż zwierzęta od wielu lat pozostają pod ochroną gatunkową, nie odnotowuje się zwiększenia ich liczebności.

W przypadku żbika w Polsce pojawia się jeszcze jeden problem. Biorąc pod uwagę fakt, że tereny kraju zamieszkuje tak niewielka populacja tego gatunku, zwierzęta mają duże trudności z rozmnażaniem się. Skutkiem tego jest krzyżowanie się polskich żbików z domowymi kotami, które często żyją w ich sąsiedztwie. Taka sytuacja doprowadza do zaburzenia czystości gatunku, w związku z czym określenie rzeczywistej liczby prawdziwych żbików staje się wyjątkowo trudne. Do ustalenia, które zwierzęta są czyste genetyczne, konieczne jest prowadzenie kosztownych badań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości