Newsy

Podatek od obiadu w pracy. Pracodawcy jednak go zapłacą

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
prawo.pl, money.pl, businessinsider.com
Podatek od obiadów w pracy

Jak poinformowała Krajowa Informacja Skarbowa, obiad dla pracowników finansowany przez pracodawców to tak naprawdę pracownicza korzyść, od której powinien zostać zapłacony PIT. Do niedawna stanowisko w tej sprawie było zupełnie inne.

Podatek za obiad w pracy

Krajowa Informacja Skarbowa zmienia stosunek do posiłków finansowanych pracownikom w miejscach pracy. Według najnowszej interpretacji przepisów pracodawcy będą musieli zapłacić podatek od firmowych posiłków. Wcześniej funkcjonowała zasada, że ich kupno nie podlega PIT.

O interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM informuje między innymi serwis Prawo.pl. Nowe zasady wzbudziły niepokój podatników i nieprzychylne opinie ekspertów. Fiskus zmienił bowiem zdanie - wcześniej przyjmował stanowisko, że posiłki finansowane pracownikom nie podlegają opodatkowaniu. Taka opinia została wydana w 2020 roku.

Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
14776003_czy-praca-po-16-godzin-dziennie-to-gwarancja-sukcesu_480P (1)

Dlaczego podatek od obiadu w pracy ma zostać wprowadzony?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej doszedł do wniosku, że pracownicy i tak muszą ponosić koszty wyżywienia, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Dlatego, jeśli pracodawca je im opłaca, to jest to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Takie stanowisko KIS argumentuje tym, że pracodawca w momencie zakupu jedzenia tak naprawdę generuje korzyści pracownikom, ponieważ ten nie musi wtedy ponosić kosztów związanych z wyżywieniem. Nie kupił go, a więc zaoszczędził, czyli zyskał korzyść, a tę należy opodatkować.

Eksperci komentują, że takie rozwiązanie jest niewłaściwe. Dodatki pracownicze w postaci posiłków są zwykle korzyścią dla firm – podnosząc standardy zatrudnienia, przyciągają i zatrzymują pracowników i nie powinny być traktowane jako ich dodatkowy przychód.

W tej kwestii zresztą Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok z 8 lipca 2014 roku, w którym orzekł, kiedy mamy do czynienia z przychodem pracownika:

  • został on spełniony za zgodą pracownika (skorzystał z niego w pełni dobrowolnie);
  • został on spełniony w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy);
  • przyniósł mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: prawo.pl, money.pl, businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Jessie Casson/Getty Images

Pozostałe wiadomości