Jak poinformowała Krajowa Informacja Skarbowa, obiad dla pracowników finansowany przez pracodawców to tak naprawdę pracownicza korzyść, od której powinien zostać zapłacony PIT. Do niedawna stanowisko w tej sprawie było zupełnie inne.
Podatek za obiad w pracy
Krajowa Informacja Skarbowa zmienia stosunek do posiłków finansowanych pracownikom w miejscach pracy. Według najnowszej interpretacji przepisów pracodawcy będą musieli zapłacić podatek od firmowych posiłków. Wcześniej funkcjonowała zasada, że ich kupno nie podlega PIT.
O interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM informuje między innymi serwis Prawo.pl. Nowe zasady wzbudziły niepokój podatników i nieprzychylne opinie ekspertów. Fiskus zmienił bowiem zdanie - wcześniej przyjmował stanowisko, że posiłki finansowane pracownikom nie podlegają opodatkowaniu. Taka opinia została wydana w 2020 roku.
Dlaczego podatek od obiadu w pracy ma zostać wprowadzony?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej doszedł do wniosku, że pracownicy i tak muszą ponosić koszty wyżywienia, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Dlatego, jeśli pracodawca je im opłaca, to jest to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Takie stanowisko KIS argumentuje tym, że pracodawca w momencie zakupu jedzenia tak naprawdę generuje korzyści pracownikom, ponieważ ten nie musi wtedy ponosić kosztów związanych z wyżywieniem. Nie kupił go, a więc zaoszczędził, czyli zyskał korzyść, a tę należy opodatkować.
Eksperci komentują, że takie rozwiązanie jest niewłaściwe. Dodatki pracownicze w postaci posiłków są zwykle korzyścią dla firm – podnosząc standardy zatrudnienia, przyciągają i zatrzymują pracowników i nie powinny być traktowane jako ich dodatkowy przychód.
W tej kwestii zresztą Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok z 8 lipca 2014 roku, w którym orzekł, kiedy mamy do czynienia z przychodem pracownika:
- został on spełniony za zgodą pracownika (skorzystał z niego w pełni dobrowolnie);
- został on spełniony w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy);
- przyniósł mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Zobacz także:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: prawo.pl, money.pl, businessinsider.com
Źródło zdjęcia głównego: Jessie Casson/Getty Images