Zdrowie

Urlop menstruacyjny w polskich firmach. Pracownica: "Nie muszę kłamać, nie muszę się wstydzić"

Zdrowie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
J. Piasecka, A. Myśliwiec
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Dzień Dobry TVNUrlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?

Każda kobieta inaczej przeżywa miesiączkę i związany z nią ból. Dlatego niektóre firmy – w tym polskie - zrobiły ukłon w ich stronę i wprowadziły urlop menstruacyjny, czyli płatne zwolnienie z powodu złego samopoczucia w trakcie okresu. Przy okazji tego tematu zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr n. med. Anettę Karwacką o przyczyny bolesnych miesiączek oraz kiedy należy udać się do specjalisty. 

Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?

Ból brzucha, ból głowy, wahania nastrojów – praca w te dni bywa nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz więcej pracodawców wprowadza możliwość płatnego dnia wolnego z powodu menstruacji. W Polsce na tę chwilę oficjalnie na takie rozwiązanie zdecydowały się dwie firmy. Jak to wygląda w praktyce?

- Urlop menstruacyjny opiera się przede wszystkim na zaufaniu. Nie wymaga żadnych potwierdzeń lekarskich. Działa bardzo podobnie jak urlop na żądanie. Wystarczy, że osoba, która chce z niego skorzystać rano dzwoni do firmy, że po prostu korzysta z tego urlopu - tłumaczyła Małgorzata Sumlet, założycielka firmy, która wprowadziła urlop menstruacyjny.

- Wprowadzenie go w dużej mierze było jakimś wyzwaniem organizacyjnym przez to, że w naszym zespole pracują same kobiety. Często jest też tak, że te urlopy idą całą kaskadą. Tego dnia musimy powiadomić klientów, że ten zabieg albo się nie odbędzie, albo czy wrażają zgodę, by ktoś inny wykonał ten zabieg - dodała.

Adriana Chowaniak, pracownica spa, jest wdzięczna za takie rozwiązanie. - Bardzo się cieszę, że w miejscu, w którym pracuję zostało to powiedziane tak oficjalnie. Mogę powiedzieć wprost, że gorzej się czuję i nie jestem w stanie przyjść do pracy. Wiem, że będę mieć taki dzień na regenerację - przyznała.

Natomiast pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła urlop menstruacyjny jest znana marka odzieżowa. – To wyniknęło z naszej rozmowy, dyskusji na temat mojego okresu, który ja rzeczywiście mam niezbyt przyjemny w tej początkowej fazie – wyjaśniła Elisa Minetti, dyrektorka kreatywna i inicjatorka akcji Okres Wolny od Pracy. 

Program ten działa w firmie już od 18 miesięcy. – Zdecydowanie plusy na tyle przewyższają minusy, że nie umiem o minusach powiedzieć. Pracujemy w bardzo kreatywnym środowisku. Osoba pracująca w dyskomforcie przez jeden dzień pewnie potrafi wykonać tyle, co osoba pracująca w komforcie przez godzinę - zauważył twórca marki odzieżowej, Michał Rejent.

- Byłam bardzo zdziwiona, że jest możliwość skorzystania z tego dnia. Nie muszę kłamać, nie muszę się wstydzić. To jest normalny wątek do poruszenia w pracy. Daje ogromne poczucie wolności – mówiła Ariana Ispolatova specjalistka ds. kreacji w firmie.

Jak poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami?

Nie każda kobieta pracuje jednak w firmie, w której można wziąć urlop menstruacyjny. Niestety, część z nich w te dni nie są w stanie funkcjonować bez tabletek. O przyczynach bolesnych miesiączek w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.

– Najczęstszym powodem są konstytucjonalne bolesne miesiączki, czyli niezwiązane z jakąkolwiek patologią rozpoznaną w miednicy mniejszej. Natomiast najsilniejsze bóle miesiączkowe będą dotyczyły pacjentek z wtórnym miesiączkowaniem, które może być związane z endometriozą czy adenomiozą, podobną jednostką chorobową, bądź też przebytych stanów zapalnych miednicy mniejszej lub zrostów pooperacyjnych - wymieniła.

Jak leczyć bolesne menstruacje? Kiedy należy udać się do specjalisty? Posłuchaj całej rozmowy z dr. Anettą Karwacką w materiale wideo.

Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: J. Piasecka, A. Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości