Nagradzanie pracowników za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Co na to PIP?

wypłata zasiłku
DANIEL DROBIK/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Czy pracownicy, którzy zdecydują się na szczepienie, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze od pracodawcy? Inspekcja pracy nie zakwestionowała wypłaty przez firmę jednorazowego świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. PIP nie daje jednak gwarancji, że podobnie uczynią sądy w razie pozwu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek.

Świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19

"Jeśli pracodawca spełni odpowiednie warunki, to może wypłacać zatrudnionym dodatkowe pieniądze za zaszczepienie się. Taki wniosek wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmie Oknoplast (woj. małopolskie) przeprowadzonej w tym miesiącu" - czytamy w "DGP". Dziennik informuje, że inspektorzy PIP pojawili się w tym przedsiębiorstwie po medialnych doniesieniach, według których pracodawca zastąpił dotychczasowy dodatek za brak absencji świadczeniem przysługującym za przyjęcie szczepionki. Ostatecznie okazało się, że firma płaci za zaszczepienie się, ale w formie odrębnego, jednorazowego bonusu (w wysokości 100 zł).

Co na to Państwowa Inspekcja Pracy?

"PIP uznała, że jest to dopuszczalne, co w praktyce ma istotne znaczenie dla wszystkich pracodawców, którzy wprowadzili bądź zamierzają wprowadzić takie zachęty dla zatrudnionych. Nie muszą bowiem obawiać się wizyt inspektorów, o ile oczywiście spełnią minimalne wymogi (zwłaszcza z zakresu ochrony danych osobowych)" - wyjaśnia "DGP". Według gazety nie oznacza to jednak zupełnej swobody. "Firmy wciąż muszą liczyć się z pozwami o odszkodowania z tytułu dyskryminacji (ze strony niezaszczepionych pracowników). PIP podkreśla, że zasadność takich roszczeń rozstrzygną sądy, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy" - czytamy.

Zobacz wideo:

14729302_szczepienia-trzecia-dawka_720P
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie