Newsy

Piotr Szczepanik nie żyje. Legendarny piosenkarz miał 78 lat

Newsy

Jan KUCHARZYKPiotr Kucharzyk/East News

Zmarł Piotr Szczepanik. O śmierci artysty poinformowała jego córka. Muzyk od wielu lat zmagał się z chorobą, zmarł we śnie w wieku 78 lat.

Nie żyje piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik - wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać"; także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". O śmierci artysty poinformowała w czwartek PAP córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik

- przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.

Piotr Szczepanik - twórca najpiękniejszych ballad

"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.

Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze

– wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.

Piotr Szczepanik - twórczość

Piosenkarz, gitarzysta, aktor – Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 roku. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Kochać, jak to łatwo powiedzieć Kochać, to nie pytać o nic...

- tak rozpoczyna się jedna z ballad Piotra Szczepanika.

Posłuchajcie ballady "Kochać":

Zobacz też:

Mija rok od śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. "Najbardziej lubił dzielić się swoim szczęściem"

Znany dziennikarz pożegnał swoją mamę: "Zawsze, gdy nadchodziła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, Jej serce drżało"

Whitney Houston - tragiczny upadek gwiazdy. W tym roku skończyłaby 57 lat

"Nie znałem drugiego człowieka, który potrafił tak śpiewać". Wspomnienie Zbigniewa Wodeckiego. Zobacz wideo:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jan KUCHARZYK

Pozostałe wiadomości