Newsy

Wiedzieli wcześniej o śmierci królowej. O której godzinie zmarła Elżbieta II?

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
The Washington Post
Tłumy przed pałacem w Londynie

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie o 19:30 czasu polskiego, po tym jak pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Rzecznik brytyjskiego rządu wyjawił jednak, że informacje o śmierci monarchini premier Lizz Truss otrzymała wcześniej.

Śmierć Elżbiety II - spekulacje i pogłoski

Jak informuje "The Washington Post", pierwsze pogłoski, że królowa zmarła, pojawiły się w parlamencie tuż po południu 8 września. Jeszcze we wtorek Lizz Truss została przyjęta przez Elzbietę II na audiencji w zamku Balmoral. Zaledwie w drugim dniu kadencji nowej premier, podczas rozmowy z przywódcą opozycji Keirem Starmerem na temat kryzysu energetycznego, zastępca Starmera przekazał mu notatkę napisaną na żółtym papierze. W ciągu kilku minut Truss i Starmer opuścili pokój.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

O 15:07 czasu londyńskiego prezenterka BBC Yalda Hakim napisała na Twitterze: „BREAKING: Królowa Elżbieta zmarła w wieku 96 lat, ogłosił Pałac Buckingham”. Tweet został szybko usunięty, a następnie zastąpiony korektą. „Twittowałam, że pojawiło się ogłoszenie o śmierci królowej. To było niepoprawne, nie było żadnego ogłoszenia, więc usunęłam tweeta” – tłumaczyła Hakim o 15:19.

W czwartek wieczorem rzecznik rządu brytyjskiej premier przekazał, że Liz Truss została poinformowana o śmierci królowej Elżbiety II o godzinie 16:30 brytyjskiego czasu, czyli 17:30 czasu polskiego.

Śmierć królowej - oficjalna informacja

O 19:30 czasu polskiego, ponad sześć godzin od pierwszych pogłosek, na koncie rodziny królewskiej na Twitterze pojawiło się oficjalne oświadczenie: „Królowa zmarła w Balmoral dziś po południu”. Strona internetowa rodziny królewskiej pociemniała, zamieszczono na na niej zdjęcie monarchini.

Królowa Elżbieta II 1926 — 2022

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: The Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: WP Pix / SplashNews.com/East News

Pozostałe wiadomości