Newsy

Pierwsze oświadczenie króla Karola III. "To chwila największego smutku"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Karol III

W chwili śmierci Elżbiety II książę Karol stracił ukochaną matkę i jednocześnie został królem Karolem III, władcą Zjednoczonego Królestwa. Pierwsze oświadczenie nowego monarchy związane jest, oczywiście, z odejściem królowej.

"Śmierć mojej ukochanej Matki to dla mnie chwila największego smutku"

Kilkadziesiąt minut po informacji o śmierci królowej, jej syn, król Karol III wydał oświadczenie. - Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Królewskiej Mości, to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku - czytamy.

- Głęboko opłakujemy odejście umiłowanego Władcy i bardzo kochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie - dodał. - W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana - podkreślił.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Nie ma wątpliwości, że cała rodzina królewska przeżywa obecnie bardzo trudny czas. Odejście królowej Elżbiety II to koniec pewnej ery. Dla wielu Brytyjczyków była jedynym znanym im monarchą. To, jak żegnają ją ludzie na całym świecie daje pewność, że była szanowana i kochana nie tylko przez mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale przez wielu na całym świecie.

Król Karol III i Królowa małżonka

73-letni Karol to najstarszy monarcha, który wstępuje na brytyjski tron. Dwór królewski przekazał, że nowy król będzie nosił imię Karol III. To swoista kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez jego matkę, która zamiast zmienić imię, przybrała jedynie numer do tego, które nosiła od urodzenia.

Zaskoczeniem dla wielu była decyzja Elżbiety II z lutego 2022 roku o nadaniu żonie Karola, Camilli Parker-Bowles tytułu "królowej małżonki". - Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie jemu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służby – powiedziała wówczas Jej Królewska Mość.

Wymownym okazało się także przemówienie nowej premier Liz Truss, która żegnając zmarłą monarchinię podkreślała jej oddanie narodowi brytyjskiemu i dziękowała jej za lata służby, ale swoje wystąpienie zakończyła zdaniem "God save the King" (ang. "Boże chroń Króla).

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Max Mumby/Indigo / Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości