Newsy

Kobieta z przeszczepionym sercem urodziła zdrowe dziecko. "To rzadki przypadek nie tylko w kraju"

Newsy

dziecko, poród, szpital

Niezwykły poród odbył się w szpitalu klinicznym w Lublinie. Kobieta z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego syna. Oboje czują się dobrze. Zdaniem lekarzy, to wydarzenie unikatowe w skali światowej.

Lublin: kobieta po przeszczepie serca urodziła zdrowe dziecko

W Klinice Położnictwa i Perinatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pacjentka z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego syna. Rozwiązanie nastąpiło przez cięcie cesarskie.

- To rzadki przypadek nie tylko w kraju. Takie porody stanowią wyjątkowo trudny problem medyczny, to kazuistyka w skali światowej

- głosi komunikat na stronie internetowej szpitala.

Kobieta cierpiała na poinfekcyjną kardiomiopatię rozstrzeniową. Z tego powodu 5 lat temu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepiono jej serce.

Kobieta po przeszczepie serca urodziła syna

Przez całą ciążę pacjentka była starannie monitorowana przez specjalistów medycyny matczyno-płodowej pod kierownictwem prof. Bożeny Leszczyńskiej-Gorzelak i zespół kardiologów. Ze względu na wysokie ryzyko, wymagała wielokrotnych hospitalizacji, intensywnego nadzoru oraz konsultacji.

- Z powodu konieczności przyjmowania leków immunosupresyjnych, które mogły niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, powodując u niego powstanie wad, istotne było szczególne monitorowanie poziomu leku oraz dobrostanu płodu

- informuje lubelska klinika.

O rozwiązaniu przez cięcie cesarskie zdecydowano w 37. tygodniu ciąży. Mama i synek czują się dobrze.

Lekarze podkreślają , że przypadek ten pokazuje, iż młode kobiety, które pragną urodzić dziecko - mimo tak poważnych obciążeń - mogą spełnić swoje marzenie. Jest to możliwe dzięki właściwej opiece, wykorzystaniu najnowszych metod terapeutycznych oraz zaangażowaniu i współpracy wielu specjalistów.

- Przeszczep serca nie przekreśla możliwości normalnego życia, w tym również rodzinnego – czytamy w komunikacie Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Jak wygląda życie po przeszczepie serca? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nowe prawo w Wielkiej Brytanii: od teraz każdy obywatel jest domniemanym dawcą organów. W Polsce taka regulacja istnieje od 15 lat

Polski naukowiec stworzył lek, dzięki któremu pacjenci po przeszczepie mogą żyć dłużej. "Przeżycie wzrosło z 50 do ponad 90%"

Miał płuca zniszczone przez koronawirusa. "Wyglądały jak wątroba". Jedynym ratunkiem był przeszczep

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości