Nie żyje najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego. Miała 106 lat. "Odeszła na wieczną wartę"

Nie żyje najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat
Nie żyje najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat
Źródło: GettyImages/Diy13
Nie żyje najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego. Barbara Sowa odeszła w dniu 80. rocznicy wybuchu powstania. Miała 106 lat. Informację o jej śmierci przekazała organizacja BohaterON. - Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną. Cześć jej pamięci - napisano w poście.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Powstaniec warszawski definiuje męskość
Powstaniec warszawski definiuje męskość

Nie żyje Barbara Sowa ps. Basia

1 sierpnia 2024 r. obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W czwartek w mediach pojawiła się smutna wiadomość. Nie żyje najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego. Barbara Sowa ps. Basia odeszła rano, mając 106 lat. Informację o jej śmierci za zgodą rodziny przekazała w mediach społecznościowych organizacja BohaterON.

- Dziś nad ranem, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego odeszła na wieczną wartę najstarsza (106 lat) uczestniczka Powstania Warszawskiego - Barbara Sowa ps. Basia - opublikowano na Facebooku.

Kim była Barbara Sowa?

Barbara Sowa urodziła się 23 czerwca w 1918 roku. W trakcie powstania warszawskiego miała 26 lat. Była sanitariuszką IV Obwodu "Grzymała" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. - Po powstaniu trafiła do szpitala polowego w Łuszczewie, gdzie opiekowała się rannym powstańcem-partyzantem Bernardem Sowę, który został jej mężem - przekazała organizacja BohaterON.

- W 1945 roku zamieszkali we Wrocławiu. Do urodzenia dzieci Pani Barbara pracowała w Pafawagu, a od 1953 roku w Zakładach Energetycznych we Wrocławiu. Mieszkała na wrocławskich Krzykach - dodano.

Barbarę Sowę odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2018 roku, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza".

- Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną. Cześć jej pamięci - podsumowano we wpisie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Facebook

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Diy13

podziel się:

Pozostałe wiadomości