Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Nie żyje Barbara Sowa ps. Basia
1 sierpnia 2024 r. obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W czwartek w mediach pojawiła się smutna wiadomość. Nie żyje najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego. Barbara Sowa ps. Basia odeszła rano, mając 106 lat. Informację o jej śmierci za zgodą rodziny przekazała w mediach społecznościowych organizacja BohaterON.
- Dziś nad ranem, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego odeszła na wieczną wartę najstarsza (106 lat) uczestniczka Powstania Warszawskiego - Barbara Sowa ps. Basia - opublikowano na Facebooku.
Kim była Barbara Sowa?
Barbara Sowa urodziła się 23 czerwca w 1918 roku. W trakcie powstania warszawskiego miała 26 lat. Była sanitariuszką IV Obwodu "Grzymała" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. - Po powstaniu trafiła do szpitala polowego w Łuszczewie, gdzie opiekowała się rannym powstańcem-partyzantem Bernardem Sowę, który został jej mężem - przekazała organizacja BohaterON.
- W 1945 roku zamieszkali we Wrocławiu. Do urodzenia dzieci Pani Barbara pracowała w Pafawagu, a od 1953 roku w Zakładach Energetycznych we Wrocławiu. Mieszkała na wrocławskich Krzykach - dodano.
Barbarę Sowę odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2018 roku, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza".
- Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną. Cześć jej pamięci - podsumowano we wpisie.
Dziś nad ranem, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego odeszła na wieczną wartę najstarsza (106 lat) uczestniczka...
Posted by BohaterON on Thursday, August 1, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bohaterki czekały 77 lat. Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty w stolicy. "Jesteśmy im winni pamięć"
- Wyjątkowe zdjęcia z lotu ptaka z czasów powstania warszawskiego udostępnione w sieci. Jak wyglądała wtedy Warszawa?
- Jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski. Poznajcie historię Ali'ego
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Facebook
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Diy13