Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Historia
80. rocznica Powstania Warszawskiego
Jak co roku punktem kulminacyjnym obchodów będzie tzw. Godzina W. O godzinie 17:00 w Warszawie zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by uczcić powstańczy zryw minutą ciszy. Przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddadzą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. To jednak nie jedyne wydarzenia, które zaplanowano z okazji obchodów 80. rocznicy. Co się jeszcze wydarzy?
Wydarzenia z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
W Warszawie zaplanowano obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego na kilka dni. W pobliże miejsc, w których będą odbywał się uroczystości będą mogły jedynie dojechać samochody z przepustką organizatora, taksówki dowożące gości i uczestników powstania, pojazdy MTON, służby techniczne oraz autobusy przewożące m.in. poczty sztandarowe.
Wydarzenia zaplanowane na wtorek, 30 lipca w Warszawie
Na wtorek zaplanowano spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego dnia zostaną nadane ordery i odznaczenia państwowe.
- Od 29 lipca, od godziny 18:00 do godziny 21:00 we wtorek, 30 lipca po obu stronach ulicy Przyokopowej - na całej długości muru muzeum - będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Jednostronny zakaz parkowania będzie obowiązywał między Hrubieszowską a muzeum. Dodatkowo w dniu uroczystości, w godzinach 9:00-16:00, na skrajnym prawym pasie ulicy Towarowej, od Jaktorowskiej do Prostej, zaparkują pojazdy dowożące uczestników spotkania - podaje TVN Warszawa.
Wydarzenia zaplanowane na środę, 31 lipca w Warszawie
31 lipca przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, odbędzie się msza św. polowa oraz Apel Pamięci. W tym dniu obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju, który obejmie ulicę Długą od Freta do Miodowej oraz od Miodowej do Barokowej – po obu stronach drogi.
Między 18 a 19 odbędzie się defilada uczestników Zlotu Harcerskiego "Zawsze w pamięci". Przemarsz zaplanowany jest z placu Piłsudskiego ulicami: Focha, Moliera, Senatorską, Miodową, Kapitulną i Podwale na plac Zamkowy. W związku z tym mogą nastąpić zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą również ulicy Świętojerskiej i Bonifraterskiej, Długiej, plac Krasińskich i Miodowa.
Wydarzenia zaplanowane na czwartek, 1 sierpnia w Warszawie
1 sierpnia pierwsze uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Bezpośrednio po ich zakończeniu (około godziny 11:00) rozpocznie się Marsz Mokotowa. Uczestnicy ruszą przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa".
Na 13:15 zaplanowano składanie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota".
Na godzinę 14 zaplanowano wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej.
O godzinie 17:00, czyli Godzinie W zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by uczcić powstańczy zryw minutą ciszy. W tym czasie oddany zostanie hołd bohaterom powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. W związku z tym na terenie całego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym obowiązywać będzie zakaz parkowania przez cały dzień.
O godzinie 18:30 odbędzie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Będzie miała miejsce modlitwa religijna przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Ostatnim punktem zaplanowanym przez ratusz jest wydarzenie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", które odbędzie się na placu Piłsudskiego o godzinie 20:30.
Wydarzenia zaplanowane na sobotę, 3 sierpnia w Warszawie
3 sierpnia odbędzie się "VIII Bieg Pamięci". O wydarzeniu można przeczytać więcej tutaj: 33. Bieg Powstania Warszawskiego. Co trzeba wiedzieć o imprezie?
Po południu odbędzie się rowerowa masa Powstańcza, która będzie przebiegała tą samą trasą. Udział jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja na wydarzenie.
Wydarzenia zaplanowane na poniedziałek, 5 sierpnia w Warszawie
Na poniedziałek zaplanowano oddanie hołdu ludności cywilnej Woli przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Mieszkańcy i władze samorządowe upamiętnią poległych o godzinie 18:00. Po zakończeniu, około godziny 19, rozpocznie się Marsz Pamięci. Uczestnicy przejdą ulicami Leszno, Młynarską, Wolską i Redutową do parku Powstańców Warszawy na wystawę "Zachowajmy ich w pamięci".
Wydarzenia zaplanowane na wtorek, 20 sierpnia w Warszawie
Ostatnie wydarzenia zaplanowano na 20 sierpnia. Wtedy to upamiętnione zostanie zdobycie budynku PAST-y przez żołnierzy Armii Krajowej Batalionu "Kiliński".
Więcej o utrudnieniach w ruchu w stolicy przeczytasz na TVN24
Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego
Tegoroczne obchody 80.rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się pod hasłem "W jak Wolność". Z tej okazji muzeum przygotowało szereg wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie tego niezwykle ważnego wydarzenia w polskiej historii. Co zaplanowano?
- Premiera publikacji „Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy”
- Koncert i premiera płyty „Wawa” Brodka i goście
- „Pamięć «W» kadrze” – konkurs fotograficzny
- „Chcieliśmy być wolni” – gra miejska dla rodzin z dziećmi
- Koncert dla dzieci zespołu MAŁE TGD - „W jak Ważne"
- „«W» jak wiara”. Msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków
- Apel rozpoczynający Zlot Harcerski „Zawsze «W» pamięci” w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
- Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim
- Wernisaż wystawy „Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego”
- Wernisaż wystawy plenerowej „Kolor Powstania 1944”
- Godzina „W”
- Akcja społeczna „Wolność łączy”
- „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
- Premiera opery „D’ARC” reż. Krystian Lada
- Apel kończący Zlot Harcerski w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
- Masa Powstańcza
- „Labirynt ’44. «W» znaczy wolność”
- Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli
- Marsz Pamięci
Pełną listę wydarzeń można sprawdzić na stronie muzeum.
Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w kraju
Oprócz wydarzeń w samej stolicy w innych częściach kraju obchodzona będzie rocznica Powstania Warszawskiego. W wielu miastach zawyją syreny o godzinie 17. Ponadto, zaplanowane są specjalne uroczystości i wystawy w ośrodkach kultury w całym kraju. Szczegółowych informacji należy szukać na portalach informacyjnych miast.
Zobacz także:
- Pobrali się w trakcie powstania warszawskiego i byli małżeństwem przez 75 lat. Historia niezwykłej miłości
- Symbole Powstania Warszawskiego – kotwica, godzina "W" i pomnik Małego Powstańca
- "Warszawskie dzieci". Powstanie oczami najmłodszych mieszkańców stolicy
Autor: Teofila Siewko
Źródło: tvn24.pl/1944.pl
Źródło zdjęcia głównego: Arthur Lagoda/Getty Images