Skazano ją na dożywocie. Dziś jest już na wolności. Historią "Osy" żyła cała Polska

Kim są dożywotki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Dożywotka”
“Dożywotka”
Młodzi zabójcy i ich motywacje
Młodzi zabójcy i ich motywacje

Historia Moniki "Osy" Osińskiej w latach 90. wstrząsnęła krajem. Wówczas licealistka brała udział w napadzie, podczas którego zamordowano młodą kobietę. Po ponad 25 latach spędzonych w więzieniu, jako pierwsza kobieta skazana na dożywocie w Polsce, opuściła zakład karny. O tym, czy resocjalizacja więźniów działa i jak wyglądała historia "Osy" opowiedzieli w Dzień Dobry TVN - reportażysta Wojciech Tochman i pedagog w zakładzie poprawczym - Przemysław Frąckowiak.

Kim są dożywotki?

W więziennym slangu mówi się o nich dożywotki. To kobiety skazane na karę dożywotniego więzienia. Pierwszą z nich była Monika "Osa" Osińska, która w 1996 roku jako 18-latka brała udział w napadzie, podczas którego zamordowano młodą kobietę. Rabunek zaplanowała wraz z dwoma kolegami, którzy potrzebowali pieniędzy na ubrania studniówkowe. Zbrodnia wstrząsnęła polską opinią publiczną, media zaś - domagały się surowej kary dla zabójców. Jak tłumaczy jedna z bohaterek materiału Dzień Dobry TVN - dr. hab. kryminolożka Dagmara Woźniakowska-Fajst lata 90. w naszym kraju były szczególnie niebezpiecznym czasem gangsterów i zabójców, z którymi ówczesna policja nie do końca dawała sobie radę.

- Lata 90. były niezwykłe w polskiej historii, jeżeli chodzi o przestępczość, dlatego że po długich latach względnego spokoju w czasach komunizmu wystąpił ogromny wybuch przestępczości, taki agresywny. [...] W związku z tym ludzie się po prostu bali i było wtedy bardzo duże oczekiwanie surowych kar - tłumaczyła ekspertka Jak podkreśla kryminolożka - proces Moniki "Osy" był spektakularny i skupiał uwagę mediów w całym kraju. Po 27 latach odsiadki kobieta jest na zwolnieniu warunkowym i przebywa na wolności. 

Młodzi zabójcy i ich motywacje

W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się reportażysta Wojciech Tochman, który w swojej najnowszej książce opisał historię Moniki "Osy" Osińskiej oraz pedagog w zakładzie poprawczym - Przemysław Frąckowiak. Ekspert zapytany o to, czy istnieje szansa na skuteczną resocjalizację młodych osób skazanych długim wyrokiem, przyznał, że podstawą zmiany sposobu myślenia karanych jest myśl o możliwości wyjścia na wolność.

- Im osoba młodsza, tym więcej tej nadziei potrzebuje. [...] Chodzi o to, żeby mieli wystarczającą ilość bodźców do tego, żeby się rozwijać społecznie. A takie długoterminowe kary tego nie gwarantują w żaden sposób - tłumaczył pedagog.

Jak podkreślił Przemysław Frąckowiak - problematyczny w resocjalizacji jest fakt, iż po opuszczeniu więzienia często nie stwarza się byłym skazanym odpowiednich warunków do pozytywnej zmiany życia i powtórnie naraża się ich na ostracyzm społeczny.

Wojciech Tochman, autor książki "Historia na śmierć i życie" zauważa, że szczególnym przykładem młodej osoby, która musiała poddać się resocjalizacji, bo została skazana na szczególnie surową karę wiezienia, jest właśnie Monika Osińska.

- Problem polega na tym, że w ogóle sądy nie powinny skazywać ludzi młodocianych na karę dożywotniego więzienia. [...] Sąd skazuje na karę dożywotniego pozbawienia wolności wtedy, kiedy nie widzi szansy na poprawę. [...] Monika jest pierwszą kobietą skazaną na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd nie mógł wiedzieć, że ci maturzyści nigdy się nie poprawią. [...] Kara dożywotniego pozbawienia wolności to jest kara śmierci rozłożona na raty. Zamykamy człowieka w pudełku i patrzymy jak umiera przez 25, 30 lat - stwierdził Wojciech Tochman.

Monika Osińska jest pierwszą kobietą w Polsce, która została skazana na dożywocie. Skorzystała z możliwości ubiegania się o zwolnienie po 25 latach odsiadki i ostatecznie - udało jej się wyjść na wolność. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości