dożywocie

    dożywocie

    3 lutego mija pięć lat od brutalnego zabójstwa Katarzyny J., lektorki języka włoskiego. Kilka dni temu sprawca tego czynu, Kajetan P. usłyszał wyrok. Mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na wyrok dożywotniego więzienia, a także obowiązek zapłaty 150 tysięcy złotych nawiązki dla rodziców zamordowanej. Czy każdą zbrodnię można wytłumaczyć "niepoczytalnością"? O tym opowiedziała nam dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk.

    Dożywocie - taki wyrok orzekł koszaliński sąd wobec mężczyzny skazanego za usiłowanie zabójstwa syna partnerki, znęcanie się nad chłopcem i jego bratem oraz gwałty na nich. W pierwszej instancji wobec Marka K. orzeczono 25 lat więzienia. O warunkowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać nie wcześniej niż po 35 latach.

    Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie gdzie leczeni są najgroźniejsi przestępcy w kraju. Przebywają tam mordercy, gwałciciele i pedofile m.in. Mariusz Trynkiewicz i Leszek Pękalski. W studiu Dzień Dobry TVN, o tym, czy przetrzymywanie w tego typu ośrodkach osób, którym skończyła się kara więzienia jest zgodne z prawem rozmawialiśmy z prof. Moniką Płatek: "Na tych sprawach połamaliśmy podstawowe zasady prawa karnego, że prawo nie działa wstecz, że nie karze się dwa razy za to samo(...). Jeżeli da mi Pan człowieka to ja znajdę paragraf".

    Byliśmy z kamerą w Teatrze Polskim na próbach do spektaklu "Dożywocie" Aleksandra Fredry w reżyserii Filipa Bajona. Kiedy zaczęła się miłość reżysera do Fredry? Jak pracuje mu się w teatrze? Inaczej niż na planie filmowym? I czy aktorom spodobała się interpretacja Bajona sztuki "Dożywocie". Z Filipem Bajonem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.