Sprawa najokrutniejszej zbrodni we współczesnej Polsce. "Jest szansa, że Sąd Najwyższy karę skasuje"

Sprawa Kajetana Poznańskiego. "Jest szansa, że Sąd Najwyższy karę skasuje"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kulisy zbrodni, która wstrząsnęła Polską
Kulisy zbrodni, która wstrząsnęła Polską
To było jedno z najokrutniejszych morderstw historii
To było jedno z najokrutniejszych morderstw historii
To było jedno z najokrutniejszych morderstw w historii Polski. W 2016 młody mężczyzna zabił lektorkę języka włoskiego, a potem przez długi czas sprytnie udawało mu się uciekać przed wymiarem sprawiedliwości. Został skazany na dożywocie. Co popycha człowieka do takiej zbrodni? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dziennikarką i pisarką Hanną Dobrowolską, autorką książki "Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego" oraz mł. insp. Magdaleną Żaboklicką-Madziar, psychologiem policyjnym.

Sprawa Kajetana Poznańskiego

Kajetan Poznański został prawomocnie skazany za zabójstwo na dożywocie. Tak zdecydował rok temu Sąd Apelacyjny w Warszawie, który utrzymał karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji. Skazany ma odbywać karę w systemie terapeutycznym.

- To nie jest zwykły oddział. Jest pod stałą opieką psychologów, którzy opracowują jakąś terapię. Miałaby mu pomóc wyjść z zaburzeń, z którymi do tego zakładu trafił - tłumaczyła Hanna Dobrowolska.

Obrońcy skazanego złożyli kasację. - Jest szansa, że Sąd Najwyższy tę karę skasuje i sprawa trafi do ponownego rozpoznania. Jaki wyrok zapadnie? Trudno powiedzieć. Kasacja jest złożona wyłącznie na korzyść, w związku z tym wyrok, jeśli będzie zmieniony, to też na korzyść - zaznaczyła nasza gościni.

Pisarka przeczytała ponad 50 tomów akt, rozmawiała z prokuratorami, adwokatami, sędziami, policjantami, psychologami, profilerami sądowymi i lekarzami. Odnalazła dawnych znajomych Kajetana Poznańskiego, jego dziewczyny, współlokatorów, współpracowników i kolegów ze szkoły. On sam odmówił rozmowy. Tak powstała książka "Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego". Jaki profil człowieka wyłaniał się z tych rozmów?

- Niespójny. Informacje ze strony rodziny czy dziewczyn z liceum, to właśnie "taki dobry chłopak". Im dalej w dorosłość, tym obraz był zupełnie inny: człowieka, który robił się coraz bardziej zamknięty, radykalny, miał dziwne upodobania i pasje, gardził kobietami, uważał, że większość ludzi jest głupsza od niego - mówiła autorka.

- W książce mocno posiłkuję się opiniami psychologicznymi i psychiatrycznymi, które były w tej sprawie wywołane. Żaden z psychiatrów i psychologów, którzy go badali, nie widzi najmniejszej nadziei na to, że cokolwiek mogłoby ulec poprawie. Wręcz przeciwnie, uważają, że jest to jednostka niebezpieczna, którą należy izolować - podkreślała Hanna Dobrowolska.

Jak wygląda praca profilera?

- Do tworzenia profilu Kajetana Poznańskiego bardzo dużo wniosły jego wytwory, to, co umieszczał na stronie, tworzył blog, pisał wiersze. Pokazały, jakim może być człowiekiem, nakreśliły rys osobowościowy, osobę, która się izoluje. Zdystansowany od ludzi, unikający bliższych relacji, bardzo inteligentny, mający w pogardzie większość społeczeństwa - wyliczała Magdalena Żaboklicka-Madziar, psycholog policyjny.

Jaki wpływ mają media na romantyzowanie postaci morderców? O tym w dalszej części rozmowy. Obejrzyj wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości