Małpia ospa w Europie. Co to za choroba?
Małpia ospa to choroba odzwierzęca, którą wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem, np. jego płynami ustrojowymi, lub krwią. Przenoszą ją nie tylko małpy. Nosicielami mogą być również gryzonie. Sporadycznie może być też przeniesiony z człowieka na człowieka drogą kropelkową.
Walka o życie
Małpia ospa - objawy i leczenie
Małpia ospa przypomina ospę wietrzną, ale jej objawy są nieco łagodniejsze. Jakie są najczęstsze objawy małpiej ospy? Pierwsza pojawia się wysoka gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Kilka dni później na skórze występuje wysypka, a zakażony zmaga się z bólami głowy, gardła oraz ogólnym rozbiciem. Proces chorobowy trwa nawet do 4 tygodni, a leczenie odbywa się głównie za pomocą leków przeciwwirusowych.
Monkeypox remains an under-recognized and underreported emerging disease. Good clinical management can limit disease severity or death.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 10, 2022
Learn about prevention and control of #monkeypox in our free online course on #OpenWHO:
https://t.co/3MtOCbiVoI pic.twitter.com/o1NabpyEzD
Małpia ospa. Nowe przypadki w Hiszpanii i Portugalii
Do tej pory małpia ospa występowała na terenach krajów Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Niestety 7 maja 2022 roku Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa poinformowała o przypadku zakażenia małpią ospą, który został wykryty w Londynie. Jak się okazuje, już w następnym tygodniu nowi chorzy pojawili się również w Europie kontynentalnej.
19 maja poinformowano w mediach o 5 przypadkach zakażeń w Portugalii. W Hiszpanii do tej pory zdiagnozowano ich 7, jednak służby sanitarne w Madrycie oczekują na kolejne wyniki badań laboratoryjnych i nieprzerwanie prowadzą dochodzenie epidemiologiczne.
An individual has been diagnosed with monkeypox in England.
— UK Health Security Agency (@UKHSA) May 7, 2022
The patient has a recent travel history from Nigeria, which is where they are believed to have contracted the infection, before travelling to the UK.
More information: https://t.co/DnN8j7Rboj
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Katarzyna Bosacka porównała składy najpopularniejszych lodów. "Warto wiedzieć, co się je"
- Musiała mieć cesarskie cięcie, by lekarze mogli uratować jej dziecko. Po operacji znów je zaszyli
- Masz 30 lat i czujesz się osłabiona? Przyczyną może być przedwczesna niewydolność jajników
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images / Handout