Newsy

Przedszkola i żłobki dłużej zamknięte? Rząd wysyła sygnał

Newsy

przedszkole, dzieci
svetikd/Getty Images

Od 27 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. przedszkola i żłobki, które mają zostać otwarte 19 kwietnia. Niewykluczone jednak, że rząd przedłuży restrykcje. Wskazuje na to jeden ważny szczegół w przepisach.

Rząd może przedłużyć zamknięcie przedszkoli i żłobków. Tak wynika m.in. z rozporządzenia dotyczącego pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz ustaleń dziennikarzy RMF FM.

Kiedy zostaną otwarte przedszkola i żłobki

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące przedłużenia wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to przysługuje rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, którzy nie mogą pracować i muszą zostać w domu, aby sprawować opiekę nad swoimi dziećmi z powodu zamknięcia przedszkoli, szkół i żłobków.

Chociaż minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że przedszkola i żłobki będą zamknięte do 18 kwietnia, wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. Jak ustalił dziennikarz RMF FM, data nie jest przypadkowa.

- Decyzji jeszcze wprawdzie nie ma, ale musimy założyć, że zamknięcie żłobków i przedszkoli może zostać ponownie przedłużone - dodano.

Wytyczne dla przedszkoli i żłobków określane na podstawie dwóch czynników: dynamiki wzrostu liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach oraz odsetka zajętych łóżek covidowych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 34 tys. pacjentów chorych na COVID-19, tj. o około 6 proc. więcej niż przed tygodniem, a odsetek zajętych łóżek covidowych wyniósł w sobotę 74 proc.

Jak dowiedziało się RMF FM, warunkiem luzowania jest "zatrzymanie dynamiki wzrostu liczby pacjentów z Covid-19", a odsetek zajętych łóżek szpitalnych musi spaść poniżej 70 proc. Dopiero wtedy rząd może podjąć decyzję dotyczącą otwarcia przedszkoli i żłobków.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w przypadku zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Świadczenie mogą również pobierać:

  • ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • rodzice osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Koronawirus w Polsce - dane z 11 kwietnia 2021 r.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 21 703 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 245 chorych.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem, od początku wykrycia pierwszego przypadku w Polsce, wynosi 2 574 631. Zmarło 58 421 chorych.

Zamknięte przedszkola niestraszne dla kreatywnych rodziców. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rodzina z COVID-19 walczy o życie w szpitalu. 2-letnia Madzia i jej brat zostali odseparowani od rodziców

Dziewczynka sprzedaje drobiazgi, by uratować konia z rzeźni. Chajzer: "Empatia i miłość są walutą cenniejszą niż złoto"

Dziesięciolatkę bolał ząb. Przyczyną okazał się być złośliwy guz mózgu wielkości piłki golfowej

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl, RMF

Pozostałe wiadomości