Klub, restauracja albo przedszkole potrafią narobić sporo hałasu, który generuje konflikty z mieszkańcami pragnącymi odpoczywać w zaciszu domowym. Tak było w przypadku jednej z placówek dla dzieci, która stała się przyczyną sądowego sporu, a także klubokawiarni w Lublinie czy w Krakowie.
Od 27 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. przedszkola i żłobki, które mają zostać otwarte 19 kwietnia. Niewykluczone jednak, że rząd przedłuży restrykcje. Wskazuje na to jeden ważny szczegół w przepisach.
Przemysław Czarnek odniósł się do tematu luzowania restrykcji i powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Minister edukacji i nauki wskazał, że uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym. Kiedy zapadnie wiążąca decyzja?
Zamknięte przedszkola i żłobki, duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ograniczenia wiernych w kościołach - takie obostrzenia obowiązują w całej Polsce do 9 kwietnia. Ich celem jest zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną nie jest wykluczone, że restrykcje zostaną z nami na dłużej.
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa cały czas się zmienia. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zaktualizowane wytyczne obowiązujące placówki przedszkolne. Obejmują one liczebność grup oraz powierzchnię przypadającą w sali na dziecko. Sprawdź, jakie są nowe przepisy.
Szkoły na terenie Starachowic zostały ponownie zamknięte. Powodem jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 na terenie miasta oraz pojawienie się̨ koronawirusa w tamtejszych placówkach oświatowych. Pozytywne wyniki dały testy u dwojga dzieci, zakażonych jest też ponad 60 pracowników miejscowych zakładów mięsnych.
Około 500 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi otrzymało wynik pozytywny lub wątpliwy na obecność koronawirusa, co wstrzymało temat otwarcia niemal wszystkich placówek w tym mieście. Tymczasem przeprowadzone testy były serologiczne, które mają niską skuteczność. Na ich temat porozmawialiśmy z drem Pawłem Grzesiowski.
GreenPeace Polska wydał raport, z którego wynika, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach, gdzie jakość powietrza nie spełnia obowiązujących w naszym kraju norm, natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli. O tych wynikach i negatywnym wpływie smogu na dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Markiem Józefiakiem z GreenPeace Polska i alergologiem dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim. Jak chronić dzieci przed smogiem?
Sześciolatki zostają w przedszkolach. Czy w związku z tym zabraknie miejsc dla 3-latków? Czy rzeczywiście samorządy mają obowiązek dofinansowania dzieci w przedszkolach niepublicznych? Ile kosztuje niepubliczne przedszkole? Od kiedy zaczyna się rekrutacja elektroniczna do przedszkoli? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektor biura edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanną Gospodarczyk i Piotrem Jastrzębskim ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych.
Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by nie szczepić swoich dzieci. Usprawiedliwiają to złym wpływem szczepionek na zdrowie dziecka. Co zatem robić? Szczepić czy nie szczepić? Czy przedszkola nie powinny przyjmować dzieci, które nie są szczepione? O tym rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Zbigniewem Gaciongiem - lekarzem chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.