W 2022 roku roku wiele miast zamierza podnieść ceny za np. bilety komunikacji miejskiej czy żłobki. Powodem podwyżek, jak informują samorządy, są wysoka inflacja, oraz rosnące ceny gazu i paliwa. Miejskie budżety zmienią się także ze względu na Polski Ład.
Od 27 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. przedszkola i żłobki, które mają zostać otwarte 19 kwietnia. Niewykluczone jednak, że rząd przedłuży restrykcje. Wskazuje na to jeden ważny szczegół w przepisach.
Zamknięte przedszkola i żłobki, duże sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ograniczenia wiernych w kościołach - takie obostrzenia obowiązują w całej Polsce do 9 kwietnia. Ich celem jest zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną nie jest wykluczone, że restrykcje zostaną z nami na dłużej.
Od 27 marca przedszkola i żłobki są zamknięte. W związku z tym rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 11 kwietnia. Kto może pobrać takie świadczenie? Czy w tym przypadku praca zdalna ma znaczenie? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Nowe ograniczenia, które obowiązują od 27 marca 2021 roku obejmują zamknięcie placówek edukacyjnych i opiekuńczych na terenie całego kraju. Są jednak wyjątki. Kto wciąż może posłać swoje dziecko do żłobka, przedszkola lub szkoły?
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa cały czas się zmienia. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zaktualizowane wytyczne obowiązujące placówki przedszkolne. Obejmują one liczebność grup oraz powierzchnię przypadającą w sali na dziecko. Sprawdź, jakie są nowe przepisy.
W ponad 70 proc. gmin w całej Polsce brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech. Czy 2018 rok przyniesie poprawę i w Polsce będzie wreszcie więcej żłobków? Czy jest program "Maluch Plus"? Jak wygląda rekrutacja do żłobków i kto ma szansę na dodatkowe punkty podczas naboru?
W Polsce opieką żłobkową objętych jest ok. 7 proc. dzieci. Nasze władze chciałyby, by ten odsetek wynosił 30 proc., dlatego proponują zmiany dotyczącego tych placówek. Jakie? Kto na rewolucji w żłobkach zyska, a kto straci? Zapytaliśmy o to dr Igę Magdę z Instytutu Badań Strukturalnych, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że chce wspomóc rodziców ze stolicy mających dzieci w wieku od miesiąca do ukończenia 3. roku życia. W jaki sposób? Mają otrzymywać bon czterystuzłotowy na dziecko, które nie załapało się na publiczny żłobek. Czy to będzie jednorazowa wypłata? Kiedy może ruszyć program? Czy wszyscy będą mogli liczyć na taką pomoc? Czy podobne programy mają inne miasta? O 400 plus powiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.