Przybywa chorych na krztusiec
Od pewnego czasu w kilku europejskich krajach przybywa chorych na krztusiec. Spory problem mają Czechy oraz Bułgaria. W tym ostatnim w maju z powodu krztuśca ogłoszono stan epidemii. Teraz do państw, w których rośnie liczba chorych na krztusiec dołączyła Grecja.
Tylko od początku roku odnotowano tam 230 przypadków zachorowań. Niemal wszyscy chorzy to dzieci i nastolatkowie. Dwoje chorych niemowląt zmarło, a minimum troje dzieci wymagało leczenia szpitalnego.
Zdaniem greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego wzrost zachorowań może być związany z opóźnionym procesem uodpornienia części grup wiekowych i pandemią COVID-19.
Krztusiec - co to za choroba?
Krztusiec to choroba zakaźna. Wywołuje ją gram-ujemna pałeczka tlenowa Bordetella pertussis, która wytwarza toksynę krztuścową. Patogen przenosi się drogą kropelkową.
Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy. W początkowej fazie krztusiec bardzo przypomina przeziębienie. Chorzy mają katar, dokucza im ból gardła. Po tygodniu u zakażonych zaczyna się pojawiać dokuczliwy kaszel. Napady kaszlu mogą trwać kilka minut, ataki nasilają się w przede wszystkim w nocy.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny podaje, że w 2023 roku w Polsce na krztusiec zachorowało 927 osób, to niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej (371).
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Toczeń - co to za choroba, jakie daje objawy i czy zagraża życiu?
- Aplikacja, która rozpoznaje chorobę mózgu. "Wykrywamy 96-7 proc. osób chorych"
- Polacy są uzależnieni od leków przeciwbólowych? "To jest paradoksem"
Autor: asty/kab/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Jane Rubtsova-Getty Images