Newsy

Szykują się spore zmiany dla pracowników. Szef będzie mógł wysłać niezaszczepionych na bezpłatny urlop albo obniżyć pensję

Newsy

zwolnienie z pracy, pracownik

Choć wydawało się, że nie będą wprowadzane większe zmiany z powodu zbliżającej się czwartej fali koronawirusa, już wiemy, że szykowane są nowe projekty, które w trybie pilnym będą rozpatrywane przez Sejm. Co może się zmienić?

Pracodawca będzie mógł zapytać pracownika o szczepienia?

Jak donosi Fakt, który dotarł do zapisów projektu ustawy, ma być wprowadzonych kilka udogodnień dla pracodawcy, niekoniecznie jednak dla pracownika. Po pierwsze pracodawca będzie mógł mieć wgląd w informację, czy pracownik jest zaszczepiony czy też nie. Będzie mógł poprosić osobę, starającą się o pracę u niego o wyjawienie, czy poddał się szczepieniom. - W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny – czytamy w założeniach do projektu ustawy, nad którym toczą się prace w resorcie zdrowia.

Po drugie pracodawca będzie miał prawo przesunąć pracownika na inne stanowisko, jeśli wyjdzie na jaw, że nie zaszczepił się, a pracuje z klientami. To ma na celu ochronę przed roznoszeniem się koronawirusa. Takie rozwiązanie ma być i tak lepsze od groźby zwolnienia, o której nie tak dawno rozpisywały się media. Natomiast w gestii pracodawcy będzie również w związku ze zmianą stanowiska, zmiana wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca może przesunąć pracownika na inne stanowisko?

Po trzecie, jeśli pracodawca nie będzie mógł przesunąć pracownika na inne stanowisko, będzie miał prawo wysłać taką osobę na bezpłatny urlop. - Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny – czytamy w założeniach do projektu ustawy.

Z powyższymi propozycjami nie zgadza się Andrzej Radzikowski, szef OPZZ. W rozmowie z "Faktem" potwierdził, że są to dyskryminujące przepisy, które ograniczają prawa pracownicze. Zapewnia, że będą opiniowane negatywnie. – Mamy 18 mln niezaszczepionych Polaków. Ogromna część to pracownicy. I co, tak z dnia na dzień mieliby nie przyjść do pracy? Wyegzekwujmy prawo, które już mamy, przede wszystkim noszenie maseczek w pomieszczeniach – dodaje szef związkowców.

Zobacz także:

Jaki będzie przebieg czwartej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2?

Pierwsze wyniki badań nad amantadyną. Czy będzie skutecznym lekiem przeciw COVID-19?

Spada skuteczność szczepionek przeciw COVID-19. "To nie jest argument, by rezygnować ze szczepienia"

Zobacz wideo: Minister zdrowia: Szczepienia uczniów w szkołach tylko w asyście lekarza

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: fakt.pl

Pozostałe wiadomości