To będzie trudny sezon dla sadowników uprawiających wiśnie. Zbiory mogą okazać się mniejsze nawet o 50 proc. Wpłynie to również na konsumentów, gdyż podwyżki cen są nieuniknione. Ile będą kosztowały wiśnie w tym roku?
Tąpnięcie w zbiorach wiśni w 2024 roku
Zazwyczaj zbiory wiśni wynoszą około 160-180 tys. ton. W 2024 roku sadownicy spodziewają się jednak, że będą one o wiele mniejsze. Jak podaje blog kobietawsadzie.pl, w tym roku należy spodziewać się jedynie 70-80 tys. ton tych owoców. To o ponad połowę mniej niż dwa lata temu, kiedy to odnotowano 183 tys. ton. Jaka jest przyczyna tej sytuacji?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoce
Najprawdopodobniej za tak duży spadek odpowiadają tegoroczne przymrozki oraz susza.
- Można powiedzieć, że po wiosennych przymrozkach potencjalne plonowanie wiśni prezentowało się całkiem dobrze. Niestety ostatnie deszcze nadeszły moim zdaniem o dwa tygodnie za późno. To doprowadziło do dużego opadu, obserwowanego także w sadach jabłoniowych i gruszowych - powiedział portalowi sad24.pl Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni.
Plantator potwierdził też, że w tym roku zbiory wiśni mogą wynieść zaledwie 80 tys. ton.
– Wszyscy wiedzą, że tegoroczne plony będą bardzo małe. Mniej więcej równe połowie naszego potencjału. 80 tysięcy ton to ilość, która może okazać się bliska rzeczywistości. Także przetwórcy są doskonale świadomi sytuacji oraz cen skupu, które nie będą niskie - podsumował.
Ostatnie tak małe zbiory odnotowano w 2017 roku.
Ceny wiśni w 2024 roku - ile zapłacimy za kilogram owoców?
Jako że w tym roku wiśni będzie mniej, z pewnością wzrośnie ich cena. Taki scenariusz czeka nie tylko Polskę, lecz także całą Europę. Z pierwszych pogłosek dotyczących cen skupu tych owoców wynikało, że kilogram będzie kosztował 4-5 złotych. Teraz jednak mówi się już o cenach rzędu 5-7 złotych za kg.
W związku z małymi zbiorami w 2024 roku Polska prawdopodobnie będzie musiała importować znaczące ilości wiśni z Węgier. Spełnienie tego scenariusza będzie zależało od kilku czynników, między innymi popytu na rynku zagranicznym i krajowym, kosztów produkcji i jakości wiśni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsze czereśnie są już na targowiskach. Ich cena skutecznie odbiera apetyt. "Będą drogie"
- Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Ile dziennie możemy ich zjeść?
- Przygotuj lemoniadę na upały. To rarytas o tej porze roku
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: finanse.wp.pl, sad24.pl, kobietawsadzie.pl
Źródło zdjęcia głównego: MariusGatea/GettyImages