Newsy

Bon turystyczny może przepaść. Rząd nie przedłuży jego ważności

Newsy

Imgorthand/ Getty Images

Hotele zamknięte, turystyka zamrożona, a bony turystyczne mają swój termin ważności. Do tej pory zrealizowano zaledwie jedną trzecią przyznanych świadczeń. Co z pozostałymi? Sprawdź, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny.

Bon turystyczny może przepaść

Ferii zimowych nie było. Podczas majówki też zostaniemy w domach – hotele i restauracje pozostają zamknięte. Co z wakacjami? Na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że czas ucieka. Czas na wykorzystanie bonu turystycznego.

Do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, a zrealizowano - 332 tys.

- wynika z informacji resortu pracy.

Co zatem z pozostałą większością bonów do zrealizowania? Termin ich ważności mija 31 marca 2022 roku. I chociaż pojawiały się propozycje dotyczące wydłużenia ważności świadczenia, data, do której można zrealizować płatność za pomocą bonu pozostaje bez zmian.

- Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z money.pl.

Bon turystyczny – jak wykorzystać?

W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy zaczęto mówić o bonie turystycznym. Przysługuje on każdemu, kto korzysta ze świadczenia 500 plus. Początkowo można było nim płacić jedynie za hotele. Jednak w związku z nowelizacją ustawy, która została przyjęta w styczniu, zrealizować można go na wiele innych sposobów.

  • Będzie mógł służyć do opłacania jednodniowych wycieczek.
  • Płacimy nimi wszelkie atrakcje przewidziane przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług. Np. nocleg + wejście do parku rozrywki, muzeum itp.
  • Możliwość realizacji bonu w większej liczbie miejsc, również w biurach podróży. Tam, gdzie dotąd klienci kupowali wycieczki do Grecji czy na Wyspy Kanaryjskie, można teraz również zrealizować bon turystyczny na wyjazd w Polsce.
  • Bon obejmuje nie tylko obiekty noclegowe jak dotąd, ale także operatorów turystycznych i organizacje pożytku publicznego, które mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne, wycieczki bez noclegu oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Bon turystyczny na nowych zasadach. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Majówka 2021 - jaka będzie pogoda? Możliwe upały i burze

31-latek ma najwyższy w Polsce dług alimentacyjny. Kwota zaległości jest szokująca

Światowy Dzień Książki: Polacy najchętniej czytają kryminały. Który autor cieszy się największą popularnością?

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości