Sanepid wykrył bakterie w lodach
Sezon letni dla Sanepidu oznacza wzmożone kontrole. Turyści w wakacje bardzo często decydują się na lody z automatu i gofry, jednak jakość przysmaków może być wątpliwa.
W związku z tym na początku lipca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie pobrała 215 próbek do zbadania pod kątem trzech groźnych bakterii: Salmonelli, Listeria monocytogenes oraz Enterobacteriaceae. Wyniki przedstawiła "Gazeta Wyborcza". Zdecydowanie rezultat badań nie napawa optymizmem.
- Lody z automatu badane są w kierunku bakterii chorobotwórczych, tj. Salmonelli oraz Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych, tj. bakterii Enterobacteriacae. Przypadków obecności dwóch pierwszych, znacznie groźniejszych drobnoustrojów, nie odnotowaliśmy – powiedział "Gazecie Wyborczej" rzecznik WSSE w Szczecinie, Paweł Mayko.
- W 42 proc. próbek pobranych z automatów z lodami w zachodniopomorskich miejscowościach, głównie nad morzem, wykryto zbyt wysoką ilość bakterii Enterobacteriaceae - przekazał szczeciński Sanepid.
Bakterie te nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka. Naturalnie występują w jelicie grubym i wtedy nie są chorobotwórcze. Jednak po spożyciu produktu, w którym się znajdują, może dojść do dolegliwości żołądkowych. Szczególnie narażone są na nie osoby z niską odpornością.
Lody z bakteriami
Według Sanepidu podstawowym problemem nadmorskich budek z lodami jest brak podstaw higieny.
- Sytuacja świadczy o dalszej konieczności wzmożonych kontroli i poboru urzędowych próbek żywności w celu wyeliminowania z obrotu lodów pochodzących z niedoczyszczonych maszyn oraz poświadczenia przez przedsiębiorcę produkującego lody z automatu stosowanie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji popartych wynikami badań akredytowanego laboratorium żywności - podkreśla WSSE.
Przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości, otrzymali zakaz produkcji i sprzedaży lodów. Zostali obciążeni karą pieniężną, a także nakazem przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji automatów z lodami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Płonica, odra i choroby przenoszone drogą płciową. Lekarze zaniepokojeni wzrostem zakażeń
- Wiktoriańskie choroby wróciły w Wielkiej Brytanii. Skąd się biorą?
- Paciorkowiec w gardle – objawy, leczenie, powikłania
Autor: Anna Gondecka
Źródło: wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: dabyg, KTSDESIGN/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ GettyImages