Choroby cywilizacyjne to nie jedyne problemy ze zdrowiem, jakie mamy w dzisiejszych czasach. Według NHS (National Health Service) w Wielkiej Brytanii obserwowany jest wzrost chorób wiktoriańskich. Poziom jest najwyższy od 5 lat. Jakie choroby powróciły i dlaczego?
Wiktoriańskie choroby - czym są?
Choroby wiktoriańskie to takie, które stanowiły duży problem w latach 1837-1901. Na początku 2022 roku przypadki tychże dolegliwości osiągnęły najwyższy poziom od 5 lat. Z ich powodu do marca 2022 roku hospitalizowano Brytyjczyków 421 370 razy.
Zdrowie
Zdrowie
Do chorób wiktoriańskich zaliczono:
- gruźlicę,
- niedożywienie,
- krztusiec,
- odrę,
- szkorbut,
- świnkę,
- cholerę,
- błonicę,
- szkarlatynę,
- krzywicę (polio),
- dur brzuszny,
- dnę moczanową,
- niedobór witaminy D.
Sytuacja w Wielkiej Brytanii - choroby wiktoriańskie
Według ekspertów przyczyn ponownego rozwoju tzw. chorób wiktoriańskich można upatrywać w pandemii COVID-19. Z powodu locdownów przyzwyczajenia mieszkańców musiały ulec zmianie, a w tym styl życia oraz nawyki. Jak informuje Mirror, w tym roku hospitalizowane były również osoby z objawami Polio. Choroba ta nie była już praktycznie rozpoznawana ze względu na profilaktyczne szczepienia dzieci. Jednak zdecydowana większość hospitalizacji spowodowana była atakiem dny moczanowej.
Najczęściej atakująca choroba wiktoriańska - dna moczanowa
Dna moczanowa, nazywana również artretyzmem, podagrą lub skazą moczanową to choroba, która powoduje epizody ostrego zapalenia stawów. Powoduje jego zaczerwienienie, tkliwość oraz obrzęk i duże palce u stóp. Za przyczynę wzrostu zachorowalności uważa się zwiększenie przewidywanej długości życia, a także zmiany w sposobie odżywiania się oraz zespół metaboliczny. Dawniej choroba nazywana była "chorobą ludzi bogatych" lub "chorobą królów".
W efekcie zmian stylu życia, dochodzi do długotrwałego podwyższenie poziomu kwasu moczowego i powstania stanów zapalnych. Możliwe są również problemy z nerkami i rozwinięcie się nefropatii moczanowej. Nieodpowiednia dieta jest przyczyną 12% przypadków dny moczanowej, a za zmienność poziomu kwasu moczowego w 60% odpowiadają czynniki genetyczne.
Do objawów dny moczanowej zalicza się:
- stan zapalny stawów (najczęściej u stóp i zazwyczaj w nocy, co powoduje ból i tkliwość),
- ogólna bolesność stawów,
- zmęczenie,
- gorączkę.
Profilaktyka choroby polega przede wszystkim na zdrowym stylu życia, a czasem również przyjmowaniu właściwych leków. Ogranicza się spożywanie mięsa i owoców morza, picie alkoholi i kawy oraz przyjmowanie fruktozy. Dieta niskokaloryczna oraz unikanie otyłości pozytywnie wpływają na nierozwijanie się choroby. Do profilaktyki zalicza się również przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy C.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Artretyzm przyczyną unieważnienia ślubu kościelnego. "Zrozumiałam, dlaczego tak się spieszył, żeby się ożenić"
- Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
- Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Mirror/Leicester Mercury
Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images