Wyniki majowych egzaminów podała w czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna. Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

  Komar tygrysi, który przenosi groźne choroby, dotarł do Polski? Został sfotografowany w Katowicach, choć entomolodzy zachowują wobec tych doniesień rezerwę. Wcześniej niebezpieczny insekt, pojawiał się u naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji i w Czechach. Czy jesteśmy gotowi na inwazję komara tygrysiego? Jak go rozpoznać? Jak z nim walczyć? Jakie choroby przenosi?

  „Caput mundi” to… Bartosz Drozdowski z Warszawy w Milionerach usłyszał pytanie warte 20 000 zł. Bartosz porozumiewa się w sześciu językach, w tym po koreańsku. Ukończył iberystykę, więc biegle włada językiem hiszpańskim. Czy ta wiedza przyda mu się podczas gry o milion? Czy wy znacie odpowiedź na to pytanie?

  Nietypowego zatrzymania dokonali policjanci Policjanci z Pajęczna (Łódzkie). Zatrzymany przez nich 49-latek wjechał do centrum miasta... czołgiem T-55. Co gorsza był pod wpływem alkoholu. Za jazdę po pijanemu grożą mu do 2 lat więzienia, a za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym - nawet 8 pozbawienia wolności.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe i żółte alerty przed upałami i burzami z gradem. We wtorek termometry mogą pokazać nawet 33 stopnie Celsjusza. Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

  Uwaga! W niektórych szkołach w Polsce lekcje zostają skrócone - w związku z upałami. Temperatury sięgają powyżej 30 stopni, co jest bardzo uciążliwe dla dzieci, jak i dla nauczycieli. Zajęcia w poszczególnych szkołach mogą zostać skrócone o 15 minut - taką decyzję podejmują dyrektorzy placówek - w zależności od tego, czy są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do nauki.

  Wianki nad Wisłą 2019 już w sobotę 22 czerwca 2019 roku! Wystąpią: Kasia Nosowska, Krzysztof Zalewski, TULIA oraz L.U.C. Ale Wianki to nie tylko koncerty, to również inne atrakcje - jarmark kulinarny, Piknik Świętojański, regaty oraz warsztaty żeglarskie. Oto lista gwiazd, które wystąpią na Wiankach 2019 oraz lista pozostałych atrakcji. Wstęp jest darmowy!

  Gmina Żarów w imieniu rodziny Kristiny poinformowała, że w sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe zamordowanej w czwartek 10-letniej dziewczynki, mieszkanki Mrowin. Rodzina prosi o uszanowanie prywatności ceremonii. Matka zamordowanej dziewczynki zaapelowała do osób, które będą uczestniczyły w pogrzebie.

  Defekacja to... W Milionerach padło pytanie za 250 tysięcy złotych. Agnieszka Augustyn z Nowego Sącza kontynuuje swoją grę w Milionerach. Środowy odcinek programu rozpoczęła z gwarantowanym 1000 zł na swoim koncie. Do miliona dzieli ją tylko 7 pytań. Czy uda jej się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania?

  We wtorek rano poznaliśmy nazwiska nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Nowym ministrem edukacji został Dariusz Piontkowski. Zastąpił na tym stanowisku Anną Zalewską, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyła mandat eurodeputowanej. Kim jest i czym się zajmuje Dariusz Piontkowski?

  Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest 5 czerwca - ma przypominać nam o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowisk, pogłębiać wiedzę na temat jego ochrony i świadomość ekologiczną społeczeństwa. Z raportu Deloitte i InnoEnergy wynika, że w Polsce smog generuje koszty rzędu 111 miliardów złotych rocznie.

  Michał Kubiak, kapitan polskiej kadry siatkarzy został zawieszony w prawach zawodnika z powodu wypowiedzi na temat Irańczyków. Dodatkowo Polski Związek Piłki Siatkowej wymierzył sportowcowi karę nagany. Michał Kubiak ma prawo odwołania się od orzeczenia w ciągu siedmiu dni.

  Mimo licznych kampanii uświadamiających wartość karmienia piersią i prozdrowotny wpływ mleka matki na dziecko, polskie matki rezygnują z karmienia piersią jeszcze przed 6 miesiącem życia niemowlęcia. Aż co piąta młoda matka w Polsce twierdzi, że karmienie piersią jest zbyt czasochłonne i dlatego rezygnuje przedwcześnie z karmienia piersią – wynika z badań przeprowadzonych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Położnych i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Nietypowa wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od czwartku w szczecińskim Muzeum Narodowym. Inspiracją do jej stworzenia była wygrana słowa "dzban" w plebiscycie PWN na ubiegłoroczne "Młodzieżowe Słowo Roku".