Wybory do Sejmu i Senatu przed nami. Cisza wyborcza rozpocznie się z piątku na sobotę o północy. Potrwa do końca głosowania w niedzielę. Złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywną do miliona złotych. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list.

  Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.

  W internecie znaleziono prawdopodobnie autentyczny "manifest" zamachowca z Halle, który w środę próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście i zabił dwie osoby. W tekście jest mowa o przygotowaniach i motywach ataku. Wszystko wskazuje na to, że atak miał podłoże antysemickie i neonazistowskie. 27-latek transmitował zamach na żywo za pośrednictwem platformy gier wideo Twitch.

  Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2019. Laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowej.

  The Cure powraca! Po ponad dekadzie przerwy, zespół wyda trzy nowe płyty. Robert Smith, wokalista grupy zapowiedział, iż nowego materiału jest tak dużo, że zostanie wydany na trzech krążkach. Pierwszego z nich mamy posłuchać jeszcze w tym roku.

  Fundacja „Dajemy dzieciom siłę” prowadząca na co dzień Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 nie dostała dotacji MEN. Z tego powodu powstała wielka inicjatywa społeczna, która zbierała dla fundacji pieniądze. Wielkim gestem wykazała się Dominika Kulczyk, która wsparła finansowo instytucję.

  Fani „Pułapki” z pewnością nie będą szczęśliwi. Zbliża się ostatni odcinek serialu. Czego możemy spodziewać się w zakończeniu sezonu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Leszek Lichota.

  Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek zmarł 28 września w wieku 85 lat. Poniedziałkowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Następnie trumna z ciałem zmarłego została przewieziona na Stare Powązki, gdzie odbył się pogrzeb. Aktora żegnali licznie zgromadzeni przedstawiciele świata kultury, m.in. Maja Komorowska, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Paweł Wawrzecki, Olga Lipińska, Ewa Ziętek, Paweł Małaszyński, a także rodzina, przyjaciele, znajomi oraz wielbiciele jego talentu.

  Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, zwiększając ich znaną liczbę do 82. Dotychczasowy rekordzista pod względem liczby księżyców w Układzie Słonecznym - Jowisz - ma ich "tylko" 79.

  Mieszkańcy okolic Kielc zainterweniowali po tym, jak w jednym z lasów zaatakowała ich „mafia grzybiarzy”. Jak się okazuje, zagraniczni sprawcy rozbili w lesie swoje obozowisko, a przypadkowym zbieraczom grzybów wyrywają znaleziony dobytek. Więcej na ten temat w swoim materiale opowiedział Filip Chajzer.

  Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

  Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował dziś do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

  Mariusz Szczygieł laureatem Literackiej Nagrody Nike 2019. Nagrodę polski pisarz otrzymał za książkę "Nie ma" . Uroczystość ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się w niedzielny wieczór w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.