Kiedy dwa miesiące temu Chiny walczyły z epidemią, reszta świata była przekonana, że jest to lokalny problem. Nikt nie spodziewał się, że koronawirus dotrze do Europy i do Stanów Zjednoczonych. Jedną z niewielu osób, które doskonale zdawały sobie sprawę z możliwych konsekwencji była polska badaczka dr. Aneta Afelt. W jakim kierunku potoczy się pandemia? Wyjaśniała to w rozmowie Dzień Dobry TVN.

  Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

  W czwartek w północnej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół umiarkowane i bez opadów. Temperatura od 6 do 18 st. Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni.

  Rozgrywki Euro 2020 nie odbędą się w tym roku. Zawody zostały przełożone i aktualnie zaplanowane są na lato 2021. UEFA po wideokonferencji z 55 narodowymi federacjami, a także przedstawicielami lig, klubów i zawodników postanowiła, że rozgrywki odbędą się w terminie od 11 czerwca do 11 lipca 2021. Powodem zmian jest pandemia koronawirusa.

  Pierwszy pacjent w Polsce, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, jest już zdrowy. Leczenie trwało ponad dwa tygodnie. Kolejne testy potwierdziły, że mężczyzna z Cybinki nie ma już koronawirusa, może opuścić szpital.

  Środa będzie słonecznym dniem z dużą ilością błękitnego nieba. Jedynie na północy Polski niewiele chmur, synoptycy nie prognozują deszczu. Temperatura: 12 stopni C w Suwałkach, 16 w centrum kraju. Najcieplej będzie w Zielonej Górze i we Wrocławiu - tam termometry wskażą 17 stopni C.

  System pomocy obywatelskiej w związku z koronawirusem rozwija się w bardzo szybkim tempie. Po grupach wsparcia oraz specjalnie stworzonych infoliniach nadszedł czas na aplikacje. Jedna z nich - "IHelpYou" - pozwala szybko i łatwo łączyć wolontariuszy z osobami, które potrzebują pomocy. Rejestracja zajmie kilka minut. Sprawdź, jak to zrobić.

  Obecny czas, który spędzamy w domu, sprzyja uczeniu się nowych rzeczy, ale też nadrabianiu zaległości lekturowych. Pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike 2019 Mariusz Szczygieł polecił książki, po które warto teraz sięgnąć. Co znalazło się na jego liście?

  Sklepy spożywcze takie jak Żabka, Biedronka, czy Carrefour nie zawieszają swojej działalności na czas pandemii, ale wprowadzają zmiany zasadach funkcjonowania - zalecają między innymi większe odstępy w kolejkach. O co jeszcze apelują do swoich klientów?