Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Odbierz swój kotylion w Warszawie
Święto obchodzone 11 listopada upamiętnia moment, kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Jest to okazja, by rodacy mogli wyrazić swoją dumę narodową oraz uczcić tych, którzy walczyli o wolność kraju. Świętowanie tego dnia można rozpocząć się od małych gestów.
- Jednym z symboli tego dnia jest biało-czerwony kotylion, który można przypiąć do ubrania jako wyraz patriotyzmu i pamięci o historycznych wydarzeniach - proponuje Urząd m.st. Warszawy.
Gdzie i od której dostępne będą kotyliony w Warszawie?
Kotyliony dostępne będą w kilku punktach miasta od godziny 11. Przygotowano 7,5 tysiąca kokard. Warto się spieszyć, ponieważ co roku cieszą się dużą popularnością. Dostępne będą na pięciu słupach ogłoszeniowych w tych lokalizacjach:
- zabytkowy słup znajdujący się przy placu Unii Lubelskiej (od strony południowej);
- słup przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, nieopodal sklepu obuwniczego;
- słup u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego;
- słup na pl. Wilsona przy wejściu do metra;
- słup na rondzie Waszyngtona od strony Stadionu Narodowego.
Rogale świętomarcińskie w warszawskich tramwajach
Ponadto w Warszawie pojawił się już specjalny tramwaj promujący imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Co roku obchody są pod hasłem "czyń dobro", ponieważ św. Marcin jest symbolem dobroczynności.
Tramwaj ze słodkimi rogalami pojawił się już w czwartek, 7 listopada i kursował w godzinach 10-16, na trasie: plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Niepodległości – Chałubińskiego – Jana Pawła II – Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – plac Narutowicza. Komu udało się załapać na słodką przekąskę?
Imieniny św. Marcina i święto Niepodległości są ze sobą powiązane - zapewniają poznańscy urzędnicy.
- Wydarzenie przypomina, czym jest nowoczesny patriotyzm – polegający na trosce o potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat - przekonują.
Zobacz także:
- Jak prawidłowo wywieszać polską flagę?
- Kiedy wywieszać flagę? Nie każdy wie, kto musi to zrobić
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego akurat w tym dniu obchodzimy to święto?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Joanna Ciesielska/Getty Images