Jak co roku, 11 listopada jest hucznie celebrowany. Narodowe Święto Niepodległości można uczcić na różne sposoby, a w stolicy odbędą się oficjalne obchody tego dnia. Co będzie się działo i w jakich wydarzeniach warto wziąć udział?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Oficjalne obchody 11 listopada w Warszawie - plan wydarzeń
11 listopada odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Pary Prezydenckiej. W tym dniu zaplanowano:
- 8:20-8:50 Złożenie przez Prezydenta RP wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości.
- 08:50 Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- 10:00 Msza święta za Ojczyznę z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką w Świątyni Opatrzności Bożej przy ulicy Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1.
- 12:00 Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką.
- 13:20 Złożenie wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy placu Marszałka J. Piłsudskiego).
Co robić w Warszawie 11 listopada - atrakcje w mieście
Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu"
Ma na celu połączenie wszystkich Polaków, którzy pragną świętować 11 listopada w sposób kreatywny, artystyczny i historyczny. W dniu Narodowego Święta Niepodległości ulica stanie się festiwalową estradą, na której odbędą się parady, przejazdy zabytkowych samochodów, pokazy rekonstruktorów i koncerty muzyczne. Sceny zostaną ustawione na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego. Festiwal rozpocznie się o południu na placu Zamkowym, gdzie zespół Warszawianka zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego wraz z zebranymi.
Parady
Parady będą miały miejsce na odcinku pomiędzy główną bramą Uniwersytetu Warszawskiego a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy przejazd zabytkowych samochodów rozpocznie się o godz. 14:20 i wyruszy sprzed kościoła wizytek, a kolejne będą miały miejsce co godzinę. Do parady dołączą również szczudlarze, prezentując swoje umiejętności trzy razy pomiędzy 14:20 a 18:00, co około dwie godziny.
Parada taneczna, której motywem przewodnim będzie polonez, odbędzie się trzy razy między 15:30 a 18:20. W programie przewidziano również prezentacje mody retro i pokazy bicykli, które będą odbywać się co półtorej godziny od 14:50 do 17:20. Pochody muzyczne z orkiestrami zaplanowano na godziny od 15:10 do 17:40. Finałową paradę zaplanowano na godz. 18.
Scena muzyczna
Na dziedzińcu kampusu UW stanie scena muzyczna, na której wystąpią: Oskar Cyms (15:30), Natalia Przybysz (17), Paktofonika (18:45).
Scena Dziecięcia
Na dziedzińcu ASP między godz. 13 a 18 będzie działać Scena Dziecięca.
- Zapraszamy dzieci i ich rodziców do kolorowego namiotu na dziedzińcu ASP, w którym znajdziecie bajeczną przestrzeń artystyczno-kulturalną stworzoną przez najciekawszych twórców dla dzieci. Chcemy przybliżyć polską kulturę w sposób dostępny dla percepcji młodego człowieka i pokazać, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Skupiamy się na dobrej literaturze, dawnej i nowszej, zaprezentujemy uznanych twórców teatralnych i muzycznych, zaproponujemy ciekawe warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy - zachęciają organizatorzy
Obchody 11 listopada w Pałacu Saskim
Pałac Saski również przygotował swoją strefę, w której zorganizuje warsztaty. Głównym tematem będą pomniki charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia. Fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów posłużą jako tło podczas warsztatów, tworząc przestrzeń do podróży w czasie. Warsztaty będą dostępne przez cały czas trwania wydarzenia.
Dodatkowo zaplanowano spacery historyczne z przewodnikami, których bohaterami będą marszałek Józef Piłsudski oraz Fryderyk Chopin.
Scena Tańców Polskich
Znajdzie się na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpią na niej: Kazimierz Marcinek - wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny; Anna Chuda - śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny; Kapela Adama Kaisera; Kapela Kazimierza Marcinka; Kapela Zastawnych; Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich.
- Zaprezentujemy bogatą opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i przedstawimy budzące nieustanne zainteresowanie Polską Muzyką Tradycyjną. Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski - zapowiadają organizatorzy.
Bieg Niepodległości - 11 listopada
Jak co roku odbywać się będzie Bieg Niepodległości. Tradycyjnie ruszy o godzinie 11:11 i odbywać się będzie alejami Jana Pawła II. Przed startem uczestnicy odśpiewają Hymn Polski, a także utworzą ogromną biało-czerwoną flagę.
Podczas Biegu Niepodległości można wziąć udział w trzech kategoriach:
- trasa na 10 km,
- nordic walking - 6,5 km,
- Mila Niepodległości dla młodzieży w wieku 10-14 lat.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Jak prawidłowo wywieszać polską flagę?
- Kiedy wywieszać flagę? Nie każdy wie, kto musi to zrobić
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego akurat w tym dniu obchodzimy to święto?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: prezydent.pl/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Velishchuk/Getty Images