La Niña nadchodzi. W tych regionach mogą pojawić się gwałtowne burze i powodzie błyskawiczne

Burzowe chmury
La Niña nadchodzi. W tych regionach mogą pojawić się gwałtowne burze i powodzie błyskawiczne
Źródło: petesphotography/Getty Images

Obecnie panujące wyże wpływają na warunki pogodowe w Polsce. Mamy znikome opady deszczu, a do tego jest dosyć ciepło i bardzo sucho. Już wkrótce może nadejść La Niña. Jak wpłynie na pogodę? Gdzie mogą pojawić się burze i powodzie błyskawiczne?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Długoterminowa prognoza pogody

Nad Europą panuje obecnie potężny wyż i według najnowszych prognoz nie ustąpi aż do połowy listopada. Za jego sprawą, chociaż często będzie pochmurno, to będzie też ciepło i sucho. Według prognoz sezonowych w najbliższych miesiącach temperatury będą o około 1,5-1 stopnia wyższe, niż wynika ze średniej z lat 1991-2020.

W najbliższych miesiącach prognozowane są dominacje wyżów na południu Europy i niżów na północy. Według amerykańskiego modelu CFS oznacza to, że od grudnia do lutego zapanują w Polsce temperatury o ok. 1,5-2 st. C wyższe od normy. Zatem nadchodząca zima nie będzie zbyt mroźna.

La Niña przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe

La Niña zacznie oddziaływać dopiero w grudniu. Przez ostatnie dwa lata panował El Niño, za którego sprawą pojawiały się cyklony, ekstremalne susze i miejscowe drastyczne wzrosty temperatur.

Za sprawą La Niñy dojdzie do zmniejszonego parowania wód oceanicznych, co doprowadzić może do pogłębienia się suszy. W Polsce możemy doświadczać znikomych opadów, co nie tylko oznacza brak deszczu, ale również brak śniegu. Z kolei w południowo-wschodniej Azji oraz w Australii można spodziewać się zjawiska odwrotnego - ekstremalnych burz i tzw. powodzi błyskawicznych. 

Czym jest La Niña?

La Niña to zjawisko charakteryzujące się wyjątkowo niską temperaturą powierzchni oceanu na równikowym Pacyfiku. Podczas tej anomalii intensyfikuje się aktywność pasatów, które przynoszą na powierzchnię oceanu chłodne wody głębinowe. La Niña, wraz z jej przeciwieństwem - El Niño, ma kluczowe znaczenie dla globalnego rolnictwa. Zwykle zjawisko La Niña powoduje wzrost opadów we wschodniej Australii, Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, a jednocześnie redukuje opady w obu Amerykach.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: