Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Długoterminowa prognoza pogody na listopad
Silny wiatr, który zaczął wiać, strąca większość kolorowych liści, a zatem złota polska jesień już za nami. Kończy się sezon wegetacyjny, a temperatury coraz bardziej spadają. Listopad w Polsce to wielodniowe mgły, gęste chmury zasnuwające niebo, przenikliwy chłód i dużo deszczu. Jednak zmiany klimatu powodują, że również to się zmienia. Jakie są prognozy długoterminowe?
W dalszym ciągu pogodę będą kształtować układy wyżowe, chociaż mogą być to tak zwane "zgniłe wyże", które przynoszą gęste chmury i ponurą aurę. Anomalie wysokiego ciśnienia mogą również przynieść susze i niskie opady deszczu. Według europejskich modeli ECMWF (Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) poziom opadów ma utrzymać się wokół norm wieloletnich.
- Zaznaczyć tu trzeba, że deszcze w listopadzie w Polsce nie są imponujące, zawierają się w przedziale 30-50 litrów na metr kwadratowy. Tylko na Wybrzeżu bywają obfitsze, do 60 l/mkw., a wysoko w górach przekraczają 100 l/mkw - podaje TVN Meteo.
Ile będzie stopni w listopadzie?
Temperatura utrzymywać ma się na poziomie 5-10 stopni w najcieplejszych momentach dnia. Chłodniej może być na wschodzie kraju. Na początku miesiąca wartości, zwłaszcza nocą, mogą spadać poniżej 0.
- Kolejnej fali zimna z północy i wschodu należy spodziewać się przed 10 listopada. Temperatura spaść ma mocno poniżej normy, co oznacza snujący się przy ziemi chłód, a możliwe, że w towarzystwie mgieł i niskich chmur stratus. Szanse na utrzymanie się tego zimna na dłużej, co najmniej do połowy miesiąca, są niestety duże - podaje TVN Meteo.
Po 10 listopada wyże zmienią swoje położenie, a do Polski zaczną docierać "jęzory chłodu". Spadek temperatury odczuwalny może być we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce - tu temperatury mogą w nocy spadać do nawet -8 st. C, a w ciągu dnia wartości mogą być ujemne. Z kolei na zachodzie kraju prognozowana jest pogoda typowa dla listopada - temperatury maksymalne w ciągu dnia osiągną do 5 stopni.
Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie listopadzie?
Już w poniedziałek nad Polskę dotrze rozbudowany wyż, za sprawą którego silne wiatry w końcu ucichną. Wielki wał wyżowy ma rozciągać się od Wysp Brytyjskich, przez Bałkany, po północną Afrykę i stanowić zaporę dla sztormowych niżów. Taka sytuacja utrzymać ma się jeszcze do 10 listopada.
Wyże latem oznaczają dobrą pogodę, tymczasem w listopadzie można spodziewać się dużej ilości chmur i mgieł, chociaż możliwe będą też przejaśnienia i rozpogodzenia. Rozbudowujące się wyże mają zapewnić nam właśnie taką pogodę nawet przez dwa do trzech tygodni. Taki układ sprawi, że północne sztormy niosące deszcz i śnieg znajdą się daleko od Polski. Polska, położona między wschodem i zachodem, dostawać się ma tylko chwilami w strefę niższego ciśnienia, silniejszego wiatru i mieszanych opadów.
Jaka będzie pogoda w drugiej połowie listopada?
W drugiej połowie listopada zimno ma odpuścić, za to napłyną kłębiaste chmury, deszcz i silny jesienny wiatr. Temperatury mają jednak nieznacznie wzrosnąć i nie prognozuje się spadków poniżej zera.
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy nadchodzi mroźna zima? Synoptyk nie pozostawia złudzeń
- Jesień to czas infekcji. Co jeść, aby szybciej wrócić do zdrowia?
- Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Pierwsze prognozy na zimę nie są optymistyczne
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: tomaszm83/Getty Images