Jak prawidłowo myć twarz? Małe błędy są źródłem dużych problemów

Błędy popełniane podczas oczyszczania twarzy
Błędy popełniane podczas oczyszczania twarzy
Źródło: Guido Mieth/Getty
Zapominanie o myciu twarzy to najgorszy urodowy grzech. Zwłaszcza, jeśli nosi się makijaż. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to odpowiednio, by nie nabawić się zbędnych problemów. Skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa i wystarczy jeden mały błąd, by zakomunikowała nam wysypką, pryszczami czy zaskórnikami, że coś robimy nie tak.

Jak często myć twarz?

Wieczorna higiena twarzy to podstawa, niezależnie od tego, czy nosimy makijaż czy nie. W ciągu dnia na naszej skórze osadza się kurz i brud z zewnątrz - warto się go pozbyć, by nie zatykał gruczołów łojowych. W przeciwnym razie nieusunięte zanieczyszczenia mogą doprowadzić do stanów zapalnych (wyprysków), zatkanych porów czy tzw. "kaszki". Jeśli nosisz makijaż spróbuj oczyszczania dwufazowego. Sam żel czy pianka do mycia nie poradzą sobie z dokładnym wyczyszczeniem skóry z kosmetyków.

Uroda

DD_20220502_Uroda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Jak dbać o cerę trądzikową latem?
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Kiedy problemy z cerą wykluczają z życia
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą

Czy wieczorne oczyszczanie wystarczy? Nie, twarz rano również potrzebuje oczyszczenia. Warto zmyć pozostałości po wieczornej pielęgnacji, by przygotować cerę na przyjęcie kolejnej. Nawet jeśli nie stosujesz na noc kremów, należy zmyć wytworzone przez noc sebum.

Używaj letniej wody. Wysoka temperatura rozszerza naczynka krwionośne i pory. To sprawia, że skóra staje się wrażliwsza, a rozszerzone pory są bardziej podatne za zanieczyszczenia (co powoduje zaskórniki). O myciu twarzy zimną wodą mówi się wiele dobrego, jednak ten sposób warto wykorzystać kończąc całe mycie. Zimna woda nie zmyje tłuszczu (a takie są właśnie kremy, podkłady i sebum, które wydzielamy).

Jak myć twarz, by nie mieć zaskórników?

Do kategorii oczyszczania zaliczają się również peelingi. Te mechaniczne (z drobinkami) nie są przeznaczone do każdego rodzaju cery. Osoby z trądzikiem, stanami zapalnymi, podrażnieniami czy ze skórą wrażliwą powinny trzymać się od nich z daleka. Twarz warto peelingować odpowiednio dobranym produktem enzymatycznym. W zależności od tolerancji i potrzeby, taki zabieg należy wykonywać raz na 1-2 tygodnie. Niezłuszczony naskórek jest często powodem zatykania porów (zaskórników).

Kolejnym punktem jest nawilżanie. Jest bardzo ważne niezależnie od typu cery. Ci, którzy mają trądzik, wypryski czy tłustą skórę również powinni dbać o odpowiednie nawilżenie. Dlaczego? Sucha twarz sama będzie chciała sobie pomóc produkując więcej sebum i dając uczucie tłustości.

Ostatnim punktem jest wycieranie twarzy. Nie należy robić tego ręcznikiem, którego używamy do reszty ciała. Ciepłe i wilgotne środowisko to raj dla bakterii. Jeśli te dostaną się do twarzy - sami możecie sobie wyobrazić, czym to może skutkować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!