Podkreślone linie marionetki i inne zmarszczki, niejednolita faktura skóry czy widoczne pory - chyba każda osoba nosząca makijaż miała chociaż raz problem z "ciastkowaniem się" na twarzy. Na szczęście wizażyści wiedzą, jak zapobiec temu problemowi lub jak uratować zepsuty już make-up.
Dlaczego makijaż się "ciastkuje"?
"Ciastkowanie" to pojęcie, którego używa się do określenia sytuacji, gdy makijaż spływa, rozwarstwia się i zamiast podkreślać urodę, uwydatnia jej największe mankamenty. Podkład wchodzi w zmarszczki, często również plami się i na różnych miejscach twarzy wygląda inaczej.
Najczęstszym powodem takiego efektu jest użycie zbyt wielu produktów lub ich zbyt dużej ilości. Problem mogą sprawiać również źle dobrane kosmetyki lub problemy z cerą.
Makijaż ust
Makijaż ust
Jeśli kłopot z makijażem jest nagminny warto poszukać konkretnej przyczyny - być może wystarczy zmienić podkład, krem do twarzy czy zminimalizować pielęgnację. Bywa też tak, że produkty są dobrane w kosmetyczce idealnie, a makijażowa wpadka i tak się zdarzy. Spokojnie - są sposoby na to, by nieco uratować wygląd twarzy.
Jak uratować zepsuty makijaż i jak zapobiegać "ciastkowaniu"?
By naprawić makijaż (lub w ogóle zapobiec jego zepsuciu) warto użyć sprayu utrwalającego. Usunie wszelkie pozostałości pudru i utrwali wszystko na skórze, zapewniając bardziej naturalne wykończenie. Możesz użyć również toniku zawierającego środek nawilżający. Nie nakładaj go na cały makijaż — spryskaj nim czystą gąbkę do make-upu, strząśnij nadmiar, a następnie delikatnie dociśnij miejsca, gdzie podkład lub korektor nie wygląda najlepiej.
Wizażyści stosują również triki, które zapobiegają "ciastkowaniu". Jednym z nich jest użycie pudru przed nałożeniem podkładu, który sprawdzi się u osób z tłustą cerą. Spróbuj wykonać makijaż w tej kolejności: krem nawilżający, puder utrwalający, spray utrwalający, podkład. Należy również pamiętać o dokładnym wklepywaniu produktu, by połączył się z cerą i wcześniej nałożonym kremem lub bazą.
Nie tylko osoby z tłustą cerą będą miały kłopot z utrzymaniem dobrego wyglądu przez cały dzień. Sucha skóra też bywa problematyczna. W tym wypadku podstawą jest nawodnienie i odpowiednia pielęgnacja. Jeśli jednak na to jest już za późno, warto dodać nieco nawilżenia na wykończony makijaż. Należy wtedy wklepać trochę kremu lub ulubionego oleju (odrobinę) za pomocą gąbeczki w miejsca, które są najbardziej suche.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Mistrzyni świata w makijażu o trendach w 2023 roku. "Zalecam, żeby wrócić do różu"
- Jak przedłużyć rzęsy w domu? Proste patenty makijażystki
- Karnawałowy makijaż w najlepszym wydaniu: podkreśl swoje naturalne piękno
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: Cosmopolitan
Źródło zdjęcia głównego: VladimirFLoyd/Getty