Moda i Uroda

Dlaczego ciągle kupujemy zbyt dużo ubrań? "Branża bazuje na przekonaniu, że jesteśmy niewystarczające"

Moda i Uroda

Autor:
Sabina
Zięba
Jak kupować ubrania odpowiedzialnie?
Jak kupować ubrania odpowiedzialnie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Przemysł modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i życie całych społeczeństw. Można to jednak zmienić. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała eko-edukatorka, autorka podcastu "Odpowiedzialna Moda" i książki "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion", Katarzyna Zajączkowska.

Wpływ mody na środowisko

Choć coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości nadprodukcji i ciągłej konsumpcji, to nieustannie produkujemy więcej. Każdego roku powstaje ponad 100 mld sztuk ubrań, a co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka tekstylnych śmieci. Co więcej, para nowych jeansów to ponad 3,5 tys. litrów zużytej wody, a branża modowa odpowiada aż za 8-10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Sieciówki nauczyły nas pogoni za modą i dostawami nowych kolekcji nawet 2 razy w tygodniu. Dla wielu ważniejsze jest to, by stale mieć nowe ubrania i nie powtarzać zestawów, niż to, by były to rzeczy dobrej jakości, wybrane uważnie i takie, które zostaną z nami na lata, bo pasują do nas i naszego stylu życia. W interesie branży fast fashion jest to, byśmy spędzali życie na zakupach (online i offline) i wiecznie czuli niedosyt.

- Kupujemy z różnych powodów, a bardzo często kupujemy też zupełnie bez powodów. Kupujemy z przyzwyczajenia, kupujemy dlatego, że żyjemy w kulturze, która nas nauczyła, że odpowiedzią na niemal wszystkie nasze problemy są zakupy. (...) Moda, same ubrania, mają bardzo dużą moc. One mogą sprawić, że będziemy czuć się wspaniale, mogą sprawić, że wpędzą nas w kompleksy. Cała branża bazuje trochę na tym przekonaniu, że jesteśmy nie do końca wystarczające, takie, jakie jesteśmy. (...) Im mniej akceptujemy ciało, tym częściej ubrania stają się takim narzędziem, które próbuje nam coś kompensować - mówiła Katarzyna Zajączkowska w Dzień Dobry TVN.

Jak ograniczyć swoje zakupy?

Katarzyna Zajączkowska napisała książkę skierowaną do kobiet, które nie są zadowolone ze swojej relacji z modą, ani własną szafą i chciałyby ubierać się bardziej świadomie - z radością, ale bez wyrzutów sumienia związanych z ciemną stroną branży mody i jej dewastującego wpływu na świat. Tym samym z publikacji "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion" można dowiedzieć się, jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion i odgruzować szafę, jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing, a także jak zbudować stylową garderobę bez pogoni za sezonowymi trendami.

- W odpowiedzialnym stosunku i podejściu do mody tak naprawdę nie chodzi tylko o zmienienie zakupów, tego miejsca, gdzie kupujemy, ze sklepu A do sklepu B. Chodzi o to, żeby konsumować mody mniej i żeby używać jej bardziej świadomie, czyli zgodnie z własnymi wartościami, zgodnie z wewnętrznym kompasem, zamiast tym, co mówią nam marki. (...) Proponuję przyjrzenie się tym wydatkom i prowadzenie takiego zakupowego dziennika, który nam pokaże nie tylko, ile wydajemy, ale też właśnie z jakich powodów kupujemy - tłumaczyła Katarzyna Zajączkowska w naszym programie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości