Czy jest skutecznym rozwiązaniem na wszechobecną konsumpcję?
"Mówi o konsumpcjonizmie w przemyśle modowym".
"Zaczęło się od tego, że z koleżanką szukałam wytłoczek na jajka".
Blogerka, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w Dzień Dobry TVN opowiedziała wpływie seriali i filmów na nasze życie i codzienne decyzje.
Przemysł modowy jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i życie całych społeczeństw. Można to jednak zmienić.
Kupujemy bardzo wiele rzeczy. Są wśród nich i takie, które okazują się być nieprzydatne. Dlaczego wpadliśmy w pułapkę niekontrolowanego konsumpcjonizmu? Jak się z niej uwolnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z blogerką finansową Katarzyną Iwanoską i psychologiem biznesu Andrzejem Tucholskim.
W mediach społecznościowych popularnością cieszą się zdjęcia dziewczyn, które chwalą się swoim wystawnym życiem. Publikują fotografie z egzotycznych podróży, pokazują idealnie wyrzeźbione ciała czy drogie prezenty. Zyskały przez to miano księżniczek. Do tego miana pretendują między innymi dwie Polki - Katarzyna Skłodowska i Żaneta Czapla. Jak twierdzą, na swoich obserwatorów mają duży wpływ. Co więc pokazują na swoich profilach? Jak wygląda ich codzienne życie? Czy tego typu publikacje nie uczą nastolatków konsumpcyjnego podejścia do życia?
"Wszystko zaczęło się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy nawet biedacy w Amsterdamie czy Londynie nagle zaczęli kupować filiżanki, bo zakładali, że warunkiem koniecznym, do prowadzenia cywilizowanego życia, jest posiadanie porcelanowej zastawy" O konsumpcjonizmie i potrzebie posiadania rzeczy, z prof. Frankiem Trentmannem, rozmawiała Urszula Chincz. A Wy, chodzicie we wszystkich ubraniach, które posiadacie?