Dziedzictwo "Mody na sukces"
Bohaterowie "Mody na sukces" zawarli w sumie 99 ślubów, wzięli 42 rozwody i unieważnili 17 małżeństw. Czy przypominające kalejdoskop życie miłosne fikcyjnych postaci mogło przełożyć się na realne decyzje widzów?
- Nie jest tak, że siedzimy i oglądamy "Modę na sukces" i myślimy sobie: "No z tym mężem to ja się chyba rozwiodę, skoro bohater się rozwiódł". Natomiast rzeczywiście jest też tak, że "Moda na sukces" leci od bardzo wielu lat i po prostu zmieniło się społeczeństwo i dlatego tych rozwodów jest więcej. Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście seriale na nas wpływają. Rzeczywiście kształtują pewne mody, czy to konsumpcyjne, czy sprawiają, że inaczej patrzymy na pewne zjawiska. Chociażby - jeśli w serialach pojawiają się reprezentacje mniejszości, to stajemy się bardziej tolerancyjni wobec nich - wyjaśniła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
Jak seriale wpływają na nasze życie i kreują modę
Ulubiony bohater serialowy, czy postać filmowa często staje się inspiracją dla widza. Charakterystyczna fryzura, elementy garderoby i styl życia bywają obiektami pożądania. Najbardziej spektakularne przykłady trendów zaczerpniętych z fikcji wymieniła gościni programu Dzień Dobry TVN.
- Kiedy serial "Mad Men" pojawił się w telewizji, to było niesamowite zjawisko w kulturze. Serial rozgrywa się w latach 60 i nagle moda na lata 60 wróciła, ludzie chcieli mieć takie same meble, takie same ubrania, chcieli mieć podobne fryzury. Można było pójść do sklepu i kupić autentycznie takie same meble z lat 60, wzorowane na tym, co było w serialu - przytoczyła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, "Zwierz popkulturowy".
Wśród serialowych trendów, wymienianych przez blogerkę, nie mogło zabraknąć tych, które wylansował "Seks w wielkim mieście". - To jest w ogóle niesamowite, bo dzisiaj mówimy "szpilki od Manolo" i wszyscy wiedzą - wielkie miasto, singielka która idzie śmiało przez życie. To była lokalna marka, znana projektantom, kostiumologom, ale nie była tak dobrze znana na całym świecie. To nie było tak, że ktokolwiek marzył o szpilkach Manolo, no ale kiedy Carrie przechadzała się w tych butach, kiedy potrafiła całą pensję wydać na te buty, no to nagle stał się to obiekt pożądania - mówiła dziennikarka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i przypomnieć sobie kultowe filmy, seriale i bajki, które zmieniły światopogląd, otworzyły oczy na trudne tematy lub wykreowały modę, koniecznie obejrzyj materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co jedzą bohaterowie filmów? Wyniki badań mogą zaskakiwać
- Dlaczego kochamy seriale? "W pandemii stały się naszym oknem na świat"
- "Nie mam na nic czasu, bo oglądam seriale". Które produkcje pochłonęły znane osoby?
Autor: Patrycja Sibilska