Koronawirus

Czy musimy informować sąsiadów o kwarantannie? Odpowiada adwokat Eliza Kuna

Koronawirus

Aktualizacja:

Wątpliwości na temat koronawirusa i związanej z nim pandemii wciąż się piętrzą. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego wspólnie z naszymi ekspertami na bieżąco odpowiadamy na najbardziej nurtujące was pytania. Wiele z nich zadajecie w zakładce "koronawirus".

Czy powinniśmy informować współmieszkańców w bloku o odbywanej kwarantannie?

Choć izolacja i obostrzenia rządowe obowiązują wszystkich obywateli, na kwarantannę kierowani są tylko ci, którzy wrócili z podróży za granicą lub znajdują się w kręgu ryzyka zakażenia. Takie osoby muszą odbyć całkowitą, dwutygodniową izolację domową.

W związku z tym na naszej stronie pojawiło się pytanie od widza: "Czy współmieszkańcy kamienicy, w której żyje kilka rodzin, powinni być poinformowani o poddaniu się kwarantannie osoby w jednym z mieszkań?" Wątpliwości w tej sprawie rozwiała adwokat Eliza Kuna.

Nie istnieje obowiązek prawny informowania sąsiadów o kwarantannie , której poddani są mieszkańcy kamienicy. Wręcz przeciwnie – gdyby pracownicy sanepidu takie informacje przekazywali, narażaliby się na naruszenie dóbr osobistych osób objętych kwarantanną

- wyjaśniła Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN.

Jeśli pracownik sanepidu nakłada kwarantannę, informuje o tym osobę zainteresowaną telefonicznie. Ewentualnie informacją dzieli się również z domownikami, czyli osobami pozostającymi we wspólnym gospodarstwie domowym. Przekazywanie takiej wiadomości sąsiadom nie jest prawnie dozwolone

- podkreśliła prawniczka.

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Koronawirus na przedmiotach

Ostatnio pytaliście też nas, na jakich przedmiotach utrzymuje się koronawirus, a także - czy powinniśmy myć opakowania produktów po przyniesieniu ich ze sklepu.

Po powrocie ze sklepu, po rozpakowaniu zakupów, powinniśmy umyć ręce. Natomiast nie myjemy opakowań, chyba że są fizycznie zanieczyszczone

- odpowiedział Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń. Dezynfekcja każdego przedmiotu nie jest więc konieczna.

Zobacz także:

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości