Koronawirus

Flurona i gryporona - wirus grypy i COVID-19 atakujące naraz. Prawdopodobnie także w Polsce

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP/TVN 24
Osoba wykonująca test na COVID-19

Po angielsku nazywana jest fluoroną, po polsku znana jest jako gryporona. Chodzi o połączenie grypy i zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do podwójnego zakażenia doszło między innymi w Izraelu. Podobne przypadki prawdopodobnie występują w Polsce, jednak podejrzewa się, że do tej pory nie zostały zdiagnozowane. 

Gryporona - potwierdzone przypadki w Katalonii

Władze Hiszpanii potwierdziły pierwsze przypadki gryporony - dotyczy to pacjentów z Katalonii. Jednak służby medyczne nie podały informacji, ilu chorych dotknęła podwójna infekcja. Także w Izraelu potwierdzono przypadki zakażenia. Chora kobieta niedawno urodziła, nie przyjęła szczepionek - ani na COVID-19, ani na grypę. Jej stan określono jako dobry. Przypadek, w którym doszło do podwójnego zarażenia, miał być pierwszym na świecie. Jednak jak uważa doktor Karolina Krupa-Kotara z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, "podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane".

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

W Hiszpanii władze podały, że liczba przypadków gryporony nie jest duża, jednak nie poinformowano, ile dokładnie osób jest chorych. Przypadki nie są ciężkie i nie wymagają szczególnych działań medycznych. W Katalonii wciąż utrzymuje się wysoki poziom zakażeń SARS-CoV-2, ale wskaźnik zgonów jest niski. 

Gryporona i fluorona - diagnostyka i rozpoznawanie

Jak oceniają specjaliści, prawdopodobnie przypadków jest znacznie więcej, jednak nie były one do tej pory diagnozowane. Zwłaszcza, że jak podkreśla dr Karolina Krupa-Kotara, zakażenie koronawirusem oraz grypą daje podobne objawy, czyli zainfekowanie górnych dróg oddechowych oraz problemy z oddychaniem. Jedynym sposobem na rozróżnienie i zdiagnozowanie tych chorób jest przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych - bez nich nie uzyska się jednoznacznej odpowiedzi. 

Koronawirus w Polsce

Obecnie najbardziej niepokojącym wariantem w Polsce jest Omikron, który ma dużą zdolność zarażania. Występuje on coraz powszechniej w Europie, mimo, iż dominującym wariantem wciąż jest Delta. Badacze obawiają się momentu spotkania się dwóch wariantów na jednym obszarze, zwłaszcza, że są one uznawane przez WHO za najgroźniejsze. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TK 1993/Getty Images

Pozostałe wiadomości