Koronawirus

Praca zdalna a kwarantanna. "Czy muszę pracować na home office?"

Koronawirus

Aktualizacja:

Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.

Praca zdalna podczas kwarantanny?

Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Eksperci dokładnie wyjaśniają wszystkie kwestie, które poruszacie na naszym czacie. Ostatnio gorącym tematem stało się świadczenie chorobowe podczas kwarantanny.

- Będąc na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą chorą, jestem na chorobowym. Czy muszę pracować na home office? - zapytał jeden z widzów.

- Jeśli kwarantanna wynika z formalnej decyzji sanepidu, co do której nastąpił kontakt sanepidu lub kontakt z automatycznej infolinii, przysługuje takiej osobie zasiłek chorobowy - tłumaczy Eliza Kuna, adwokat.

- Oznacza to, że taka osoba powinna dostać 80 proc. swojego uposażenia i w trakcie kwarantanny nie ma obowiązku wykonywać pracy – podkreśla prawniczka.

Kwarantanna a praca zdalna - stanowisko ZUS

Zdaniem ZUS-u "niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby". Natomiast sam fakt podlegania obowiązkowej kwarantannie nie jest jednoznaczny z niezdolnością do pracy z powodu choroby.

W praktyce oznacza to, że albo wybieramy świadczenie chorobowe i nie pracujemy, albo wykonujemy swoje obowiązki w trybie zdalnym i dostajemy wynagrodzenie za pracę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości