Koronawirus

Czy ozdrowieńcy mogą być skierowani na kwarantannę?

Koronawirus

Aktualizacja:

Wirus, pandemia COVID-19 i obowiązujące w związku z nią przepisy wciąż dla wielu są niejasne. Widzowie Dzień Dobry TVN zadają pytania za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce Koronawirus, a nasi eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło kwarantanny dla ozdrowieńców. Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.

Kwarantanna dla ozdrowieńców

Czy osoba, która jest ozdrowieńcem, może być skierowana na kwarantannę? - zapytał nasz widz.

Mecenas Eliza Kuna wyjaśniła, że we wcześniej obowiązujących rozporządzeniach istniał zapis, aby osoby, które pokonały koronawirusa, były kierowane na kwarantannę. Jednak z uwagi na zmieniająca się sytuację pandemiczną, modyfikacjom ulegają także przepisy prawne.

- W przepisach obowiązujących od listopada 2020 r. zaszła zmiana. Zatem osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są zakwalifikowane jako ozdrowieńcy, nawet jeśli później będą miały kontakt z osobą zakażoną, nie są ponownie kierowane na kwarantannę - wyjaśniła adwokat Eliza Kuna.

Kwarantanna - kiedy obowiązuje?

Jak czytamy w serwisie gov.pl, kwarantannie podlegają osoby:

  • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
  • zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Obowiązek poddania się kwarantannie nie jest stosowany do osoby wykonującej zawód medyczny.

Zobacz też:

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się jeszcze przed końcem roku. Jest jednak warunek

Orina Krajewska o sposobach na odporność: "Praca nad zdrowiem powinna być kompleksowa"

Przekleństwa a wulgaryzmy. Wiesz, jaka jest różnica?

Autor: Jola Marat

Źródło: gov.pl

Pozostałe wiadomości