Whoopi Goldberg zawieszona za wypowiedź o Holokauście. "Komentarze były nieodpowiednie i raniące"

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN 24

Whoopi Goldberg zniknie z anteny jako prowadząca program "The View" amerykańskiej stacji ABC News. Powodem jest jej kontrowersyjna wypowiedź dotycząca Holokaustu. Aktorka stwierdziła, że "nie dotyczył rasy" i brały w nim udział "dwie grupy białych ludzi". Goldberg jest znaną artystką, laureatką Oscara za rolę w filmie "Uwierz w ducha".

Whoopi Goldberg o Holokauście

Kontrowersyjne słowa Whoopi Goldberg padły w trakcie dyskusji o wycofaniu z programu nauczania jednej ze szkół w stanie Tennessee powieści graficznej "Maus. Opowieść ocalałego". Opisuje ona doświadczenie Holokaustu. Radzie szkolnej zarzucono antysemityzm.

Zagraniczne gwiazdy

Rozwód Gwyneth Paltrow
Rozwód Gwyneth PaltrowDzień Dobry TVN/x-news
wideo 2/12

Goldberg wyraziła opinię, że "Holokaust nie dotyczył rasy", a - jak mówiła - "bestialstwa ludzi wobec ludzi", w które zaangażowane były "dwie grupy białych ludzi".

Whoopi Goldberg przeprasza za wypowiedź o Holokauście

Aktorka tego samego dnia przeprosiła ze swoje słowa. - W programie powiedziałam, że Holokaust "nie dotyczył rasy, ale bestialstwa ludzi wobec ludzi". Powinnam powiedzieć, że dotyczył obydwu tych kwestii - przekazała w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Odniosła się także do uwag skierowanych pod jej adresem przez Jonathana Greenblatta z Ligii przeciw Zniesławieniom, który podkreślał, że "Holokaust polegał na systematycznym unicestwianiu ludzi żydowskiego pochodzenia przez nazistów".

- [Wcześniejsza wypowiedź - red.] to był mój błąd - napisała Goldberg. Aktorka zapewniła o swoim wsparciu dla narodu żydowskiego i przeprosiła za swe słowa.

Whoopi Goldberg zawieszona przez ABC News

We wtorek (1.02) wieczorem stacja ABC News poinformowała, że Goldberg zostaje zawieszona na dwa tygodnie w roli prowadzącej "The View". Jak dodano, decyzja ma związek z "nieodpowiednimi i raniącymi komentarzami" aktorki.

Agencja AP oceniła, że burza wobec uwag Goldberg uwydatniła złożoność niektórych kwestii związanych z rasą, w tym rozpowszechnioną, ale szeroko kontestowaną tezę, że tylko osoby o innym odcieniu skóry niż biały mogą być ofiarami rasizmu.

Portal amerykańskiego nadawcy CNN zwrócił uwagę, że w nazistowskich Niemczech osoby pochodzenia żydowskiego traktowane były jako oddzielna rasa. Nazistowska propaganda przedstawiała ich w negatywnym świetle, posługując się licznymi stereotypami.

Amerykańskie Muzeum Holokaustu podkreśla, że żydowskie pochodzenie traktowane było jako "niezbywalne, uwarunkowane biologicznie dziedzictwo".

- Rasizm był centralnym elementem ideologii nazistowskiej - napisało muzeum w mediach społecznościowych po wypowiedzi aktorki. - Żydzi nie byli definiowani poprzez wyznanie, ale przez rasę. Rasistowskie przekonania nazistów napędzały ludobójstwo i masowe mordy - dodano we wpisie opublikowanym na Twitterze.

Whoopi Goldberg - kariera

Whoopi Goldberg urodziła się w 1955 r. w Nowym Jorku. Jest aktorką, piosenkarką, komiczką i prezenterką telewizyjną.

Zagrała w takich produkcjach jak "Kolor purpury" Stevena Spielberga, "Włamywaczka", "Śmiercionośna ślicznotka", "Jumpin’ Jack Flash" czy "Zakonnica w przebraniu". W 1990 r. została laureatką Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Uwierz w ducha".

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości