Gwiazdy

Wanda Kwietniewska zdradziła kulisy powstania największego hitu. "Wiedziałam, że z tego może coś wyjść"

Gwiazdy

Jedyna stała członkini zespołu Wanda i Banda swoją muzyczną karierę zaczęła jakieś 40 lat temu. Dwa lata później zdobyła ogromną popularność za sprawą piosenki "Hi-Fi", którą do dziś nucą miliony Polaków. Jaka historia kryje się za powstaniem tego utworu? Wanda Kwietniewska opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.

Piosenka "Hi-Fi" - kulisy powstania

Choć Wanda Kwietniewska początkowo marzyła o aktorstwie, pod koniec lat 70. trafiła do Studium Sztuki Estradowej, gdzie wspólnie z Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Stróżniakiem i Andrzejem Sobolewskim utworzyli grupę wokalną Vist. Już kilka lat później zostali wyróżnieni na festiwalu w Opolu i zaczęli być popularni. Wówczas Wanda zdecydowała, że postawi na karierę solową. W 1982 roku powstał zespół Wanda i Banda, a ich hity pojawiały się na listach przebojów. Szczególną piosenką jest "Hi-Fi", którą do dziś potrafią zanucić miliony Polaków.

- Jeśli chodzi o "Hi-Fi", to był to bardzo ciekawy moment, dlaczego ta piosenka się zjawiła w moim repertuarze. My już byliśmy zespołem, który wylansował "Fabrykę", "Mamy czas", "Chcę zapomnieć"... Kilka tych rzeczy było, ale ja chciałam mieć piosenki z zewnątrz. Chciałam mieć piosenkę Wojtka Trzcińskiego - wspominała w Dzień Dobry TVN Wanda Kwietniewska.

To właśnie on jest kompozytorem popularnych utworów muzyki pop, jak "Kawiarenka" czy "Parostatek" i doskonałym melodykiem.

- Wiedziałam, że z tego może coś wyjść. A że Wojtek w tym czasie założył się z Hołdysem, że on jest w stanie zrobić utwór rockowy , to gdzieś żeśmy się zderzyli i poszło - powiedziała wokalistka.

Hit Wandy Kwietniewskiej

W ostatnich latach utwór "Hi-Fi" doczekał się wielu remiksów. Powracał w różnych wykonaniach, a także rozmaitych samplach. Co wokalistka czuła, gdy słyszała nowe wersje swojego hitu?

- Bardzo się cieszyłam. Zadzwonił do mnie Adamus i zapytał czy moglibyśmy się spotkać, żeby ten temat przegadać. (...) Okazało się, że miał już prawie gotowy ten remiks, ale pytał mnie grzecznie o zgodę, ponieważ bardzo chciał robić dużą akcję promocyjną - opowiadała w naszym programie Wanda Kwietniewska.

Adamus był pod wrażeniem tego, że szybko się zgodziła. Mówił, że zazwyczaj artyści mają problem z tym, że ich wielki szlagier zostanie "zepsuty". Wanda natomiast cieszyła się, że jej hit zostanie odświeżony.

- To był genialny strzał, bo ten utwór dostał po prostu drugie życie. Ja widziałam jak mi się pod sceną publiczność wymienia na coraz młodszą - mówiła piosenkarka.

Wanda Kwietniewska obecnie

Kilka lat temu Wanda Kwietniewska przeprowadziła się na Mazury i tam układa sobie życie. Ma własne quady, którymi uwielbia jeździć po okolicy. Podobało jej się mieszkanie w tamtych rejonach, dopóki wyjeżdżała co jakiś czas na koncerty. Ostatnio jednak ma pewne rozterki.

- Fajnie żyć tam i ciągle wyjeżdżać na koncerty i do pracy, ale tej pracy jest bardzo mało, a wręcz w ogóle koncertów nie ma... Nagle sobie uświadomiłam, że całkowicie tam jestem i trochę walczę z tym, czy ja tam przypadkiem nie utknęłam - zdradziła Wanda Kwietniewska.

Cały czas ma nadzieję, że szybko będzie mogła wrócić do koncertowania - w końcu jest jedyną stałą osobą w składzie zespołu Wanda i Banda. Przez lata płynnie zmieniała muzyków, z którymi rozstawała się w zgodzie.

- Zmieniam ich najrzadziej, jak jest to możliwe, ale przez trzydzieści parę lat zużywają się te chłopaki, a ja jakoś tkwię na tym stanowisku - dodała wokalistka.

Wanda i Banda w utworze "Siedem życzeń" na scenie Dzień Dobry TVN:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości