Gwiazdy

Najpopularniejsi szpiedzy w popkulturze. "Fascynuje nas to, ile dobrze przekazana informacja potrafi zmienić"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Najsłynniejsi szpiedzy

Ostatnio w naszym kraju zrobiło się szczególnie głośno o szpiegach za sprawą informacji, że Polska wydaliła 45 rosyjskich tajnych agentów udających dyplomatów. Działalność takich osób od zawsze fascynowała społeczeństwo, dlatego też niektóre z nich są niezwykle popularne w popkulturze. O najsłynniejszych asach wywiadu w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i autorka bloga "Zwierz popkulturalny", Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Fascynacja pracą szpiegów

Praca szpiegów była popularna już w starożytności. Jedne z pierwszych wzmianek w piśmiennictwie na temat tajnych agentów pochodzą już z VI w p.n.e. Są one zawarte w opracowaniu "Sztuki wojennej" autorstwa jednego z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu, Suna Zi. Opisane tam sposoby planowania strategii i charakterystyka specjalizacji szpiegów do dziś nieco się zmieniły, ale podstawy zostały te same.

- Szpiegostwo zaczyna się w głowie, w pewnych umiejętnościach interpersonalnych. To muszą być ludzie, którzy z jednej strony umieją się znaleźć tam, gdzie powinni i wysłuchać tych rozmów, których powinni, a z drugiej strony nie zwracać na siebie aż tak bardzo uwagi - stwierdziła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w Dzień Dobry TVN.

Szpiedzy w popkulturze

Fascynacja pracą szpiegów jest doskonale widoczna w popkulturze. W Polsce swoimi przygodami miliony widzów interesował Hans Kloss. Jak stwierdziła blogerka, to bohater, "który wszystko potrafi, każdą kobietę uwiedzie, każdego wroga pokona i każdą informację zdobędzie". Jego zagranicznym odpowiednikiem jest Stirlitz, jaki ze wszystkich opresji wychodzi bez szwanku. Tego konsekwencją są niezliczone dowcipy, opierające się w większości na zasadzie konfrontacji inteligentnego Stirlitza z niezbyt bystrym szefem Gestapo, Müllerem. Najpopularniejszym tajnym agentem jest jednak bez wątpienia 007, czyli James Bond.

- James Bond jest takim archetypem popkulturowego szpiega, który z prawdziwym szpiegostwem ma niewiele wspólnego, ale z drugiej strony czyni ten zawód niesłychanie atrakcyjnym popkulturowo - wybuchy, pościgi, gadżety, piękne kobiety, przedziwni przestępcy i on, który zawsze z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką i jeszcze rzuci dowcipne powiedzonko - mówiła dziennikarka w naszym programie.

Lubianym tajnym agentem jest również Jack Ryan, czyli szpieg-analityk. Nie jest on przyzwyczajony do działania w terenie, tylko zbiera dane, porównuje je i wyciąga wnioski. Jason Bourne to z kolei zabójca pracujący na zlecenie CIA, który traci pamięć i musi odkryć kim jest i co robił dla amerykańskiej agencji wywiadowczej. Nie można zapomnieć również o "Mission Impossible" i szpiegu od misji niemożliwych Ethanie Huntcie, w którego wciela się Tom Cruise. Z kobiet uwagę zwraca natomiast Carrie Mathison z "Homeland", która w serialu cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

- Mam takie poczucie i mogę to powiedzieć, że w obliczu obecnych napięć w polityce międzynarodowej ja uważam, że kino szpiegowskie wróci. Będziemy znowu oglądać szpiegów, już tym razem szpiegujących w bardzo realnych dekoracjach politycznych, bo to jest fascynujące. Fascynuje nas właśnie ta praca "za kulisami", to, ile dobrze przekazana informacja potrafi zmienić - dodała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/UIP

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości