Gwiazdy

Kate Winslet obchodzi urodziny. Pamiętacie jej najlepsze role?

Gwiazdy

Kate Winslet

Jedni kochają ją za "Titanica", drudzy za "Rozważną i romantyczną", a jeszcze inni za podejście do życia. Kate Winslet obchodzi właśnie 46. urodziny. Jest pierwszą aktorką w historii, która w tym wieku zdobyła już siedem nominacji do Oscara. Co o niej wiemy?

Początek kariery Kate Winslet

Kate urodziła się 5 października 1975 roku w Reading w Anglii. Od małego miała bliski kontakt z aktorstwem, gdyż jej rodzice, Roger Winslet i Sally Bridges, również są aktorami. Wychowywała się z dwiema siostrami, Anną i Beth, oraz bratem, Jossem.

Doświadczenie w przyszłym zawodzie zaczęła zdobywać bardzo wcześnie. Już mając 11 lat wzięła udział w reklamie płatków śniadaniowych zrealizowanej dla brytyjskiej telewizji. Wówczas została dostrzeżona przez producentów teatralnych i wystąpiła na scenie w takich sztukach, jak "Adrian Mole" czy "Piotruś Pan". W serialu "Dark Season" zadebiutowała 5 lat później, a w filmie w 1994 roku ("Niebiańskie stworzenia"). Po latach Winslet w jednym z wywiadów wspominała, że było to dla niej dziwne doświadczenie, gdyż nie spodziewała się, że na samym początku swojej kariery będzie grać lesbijkę. Żartowała, że na planie filmowym po raz pierwszy całowała się właśnie z kobietą.

Już rok później przyszedł czas na pierwszą jej głośną produkcję. Za rolę w "Rozważnej i romantycznej" otrzymała swoją pierwszą nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara. W rozmowie z "InStyle" kilka lat temu wspominała:

Kiedy miałam 20 lat, dostałam nominację do Złotych Globów za "Rozważną i romantyczną". Nigdy wcześniej nie byłam na rozdaniu nagród, nie miałam pojęcia, jak się zachować

Już dwa lata później została ponownie nominowana do tej prestiżowej nagrody za swój występ w filmie Jamesa Camerona pt. "Titanic". To właśnie ten dramat zrobił z niej oraz Leonarda DiCaprio gwiazdy. W jednym z wywiadów powiedziała jednak:

Nie tylko nie czuję się jak gwiazda filmowa, nie sądzę, żebym zachowywała się jak jedna z nich. Moim zdaniem gwiazdą jest się tak długo, jak trwa ceremonia wręczenia Oscarów. Tylko wtedy ważne są pozory, opakowanie, pod którym przemycasz na widownię całkiem zwyczajnego człowieka. Po zakończeniu imprezy natychmiast wyskakuję z efektownego pudełka i znowu jestem kobietą, matką

Najlepsze filmy z Kate Winslet

W 2001 roku po raz trzeci została nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za odegranie młodszej wersji tytułowej bohaterki w filmie "Iris", a 4 lata później po raz kolejny za "Marzyciela", w którym zagrała u boku Dustina Hoffmana. W 2007 roku nominowano ją po raz piąty za "Małe dzieci". Oscara finalnie udało jej się zdobyć w 2009 roku za fenomenalną rolę w "Lektorze", gdzie zagrała wraz z Ralphem Fiennesem. Odbierając statuetkę żartowała, że przygotowywała się do tej chwili od czasów swojej pierwszej nominacji. Później wyróżniono ją raz jeszcze, jednak nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film "Steve Jobs" nie otrzymała.

Wygląd Kate Winslet

Wiadomo, że w dzieciństwie Kate borykała się z nadwagą i musiała znosić docinki rówieśników. Przed długi czas miała ogromne kompleksy, z którymi nie potrafiła sobie poradzić. Zaledwie kilka lat temu udało jej się z nich wyleczyć.

Myślę, że to jak patrzymy i oceniamy samych siebie, w dużym stopniu zależy od doświadczeń z okresu dojrzewania. Ja zachowałam głównie dobre wspomnienia, ale do szesnastego roku życia miałam wyraźną nadwagę, o czym mi systematycznie przypominano. Bardzo długo byłam niepewna siebie, dopiero niedawno poczułam się dobrze w swoim ciele

Dziś nie przeszkadza jej upływający czas czy zmarszczki. Nie zamierza za wszelką cenę zatrzymać młodości czy urody. Nie stosuje diet, stawia na naturalność i przy okazji cieszy się życiem.

Palę, bo lubię. Nie głodzę się bo lubię jeść. Nie przejmuję się upływem czasu. Operacje plastyczne? To nie wchodzi w grę. Nie chciałabym stać się kimś obcym dla moich dzieci. Po za tym jestem aktorką i twarz to moje narzędzie pracy. Służy mi do wyrażania emocji. Sztuczna twarz wyraża sztuczne emocje

- twierdzi Kate Winslet.

Kate Winslet przyznała, że w młodości była prześladowana ze względu na swoją wagę. Zobacz też:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości