Gwiazdy

Lewandowska, Kossakowski, Szabatin. Gwiazdy obchodzą Światowy Dzień Zespołu Downa

Gwiazdy

Aktualizacja:

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia ludzie na całym świecie zakładają dwie odmienne skarpetki jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami dotkniętymi trisomią 21. Wśród gwiazd, które przyłączyły się do obchodów, znaleźli się Anna Lewandowska, Przemek Kossakowski i Ewa Szabatin.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), by budować świadomość tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancję i wrażliwość na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Anna Lewandowska o ludziach z Zespołem Downa

Anna Lewandowska od wielu lat jest prezesem Olimpiad Specjalnych Polska. Podkreśla, że w naszym kraju są tysiące niepełnosprawnych sportowców, którzy są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa postanowiła o tym przypomnieć swoim fanom na Instagramie.

- 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. To ważny dzień w kalendarzu Olimpiad Specjalnych Polska. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych z trzecim chromosomem w 21. parze spełniają marzenia, realizując swoje pasje, pokonują własne bariery i osiągają sukcesy na międzynarodowej arenie sportowej. Dla mnie są prawdziwym wzorem do naśladowania i źródłem motywacji . Dzisiaj w geście solidarności załóżmy dwie różne skarpetki. Nie dystansujmy się - zaakceptujmy, wspierajmy, otwórzmy się na te pozorne różnice. #GrajmyRazem bo jesteśmy równi! - podkreśliła trenerka.

Przemek Kossakowski o Światowym Dniu Zespołu Downa

Dziennikarz od dwóch sezonów prowadzi uwielbiany przez widzów program "Down The Road", w którym uświadamia Polaków, że ludzie z zespołem Downa może nieco się od nas różnią, ale mają takie same marzenia i plany, jak my. 21 marca opublikował na Instagramie zdjęcie z bohaterami swojego programu i napisał, że cały dzień świętuje.

- Dziś Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W związku z tym, od rana trwa medialna ofensywa. Rano ekipa drugiego sezonu Down the Road nastroiła tonację w Dzień Dobry TVN. Polecam zapis tego spotkania, dostępny na stronie DDTVN, chociażby przez wzgląd na jam session naszego Adama Wdówki i redaktora Marcina Prokopa. Jednak to nie koniec, o godzinie 20.00 na Instagramie TTV, poprowadzę spotkanie z bohaterami PIERWSZEGO sezonu Down the Road! Jeżeli macie jakieś pytania można je zadawać pod tym wpisem, lub na mediach społecznościowych TTV. Natomiast o godzinie 22.00 kolejny odcinek Down The Road, na który tradycyjnie serdecznie zapraszam. Świętujmy, pamiętając, że Zespół Downa to nie tylko skarpetki nie do pary, ale przede wszystkim zobowiązanie człowieka wobec człowieka . Miłego dnia - napisał Przemek Kossakowski.

Ewa Szabatin świętuje Światowy Dzień Zespołu Downa

Do grona świętujących gwiazd dołączyła także Ewa Szabatin. Tancerka opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcie w dwóch różnych skarpetkach i wytłumaczyła internautom, na czym polega zespół Downa.

- Nie wiem czy wiecie, ale w Polsce żyje ok. 60000 osób z zespołem Downa. Tym postem chciałabym żebyście pamiętali, by okazać tym osobom szacunek, tolerancję i akceptację. Dlaczego założyłam dziś skarpetki nie do pary? Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21 chromosom składa się z trzech "ramion" zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc "nie do pary". Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je chodzące w różnych skarpetkach . Ale pamiętajcie proszę, że nie do pary są tylko skarpetki. Ludzie z zespołem Downa nawiązują silne relacje z innymi, potrzebują naszej życzliwej obecności i wsparcia. Mimo, że różni, niczym jedna skarpetka od drugiej, potrafią wnieść w nasze życie dużo koloru i radości - napisała na Instagramie.

W dalszej części wpisu zaapelowała do swoich obserwatorów, by pamiętali, że dobro wraca i traktowali osoby z tym schorzeniem, jak równych sobie - z sympatią i serdecznością.

- Osoby z zespołem Downa, tak jak my, prowadzą zwyczajne życie: mieszkają ze swoimi rodzinami, chodzą do szkoły lub pracy, mają swoje pasje i marzenia. Są zwykłymi ludźmi, dlatego okazujmy im zwykłą serdeczność . Osoby z zespołem Downa odczuwają i przeżywają emocje jak każdy z nas. Każda twoja pozytywna lub negatywna reakcja pozostawia w nich ślad. Osoby z zespołem Downa są mniej samodzielne i muszą bardziej polegać na swoich bliskich – rodzicach, rodzeństwie. Mam więc do Ciebie prośbę. Wspieraj ich rodziny, nie wyśmiewaj, okaż serce, bo ich codzienność jest trudniejsza i wymaga od nich więcej niż od większości z nas - dodała Ewa Szabatin.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości