Gwiazdy

Alan Parker nie żyje. Reżysera "Evity" pożegnała Madonna

Gwiazdy

iStockphotoNetPix/Getty Images

W wieku 76 lat po długiej chorobie zmarł sir Alan Parker. Brytyjski reżyser był twórcą takich hitów jak "Bugsy Malone", "Sława", "The Wall", "Ptasiek" czy Missisipi w ogniu". Na Instagramie wzruszającym postem filmowca pożegnała Madonna, która zagrała tytułową rolę w "Evicie".

Alan Parker zmarł w wieku 76 lat

Był dwukrotnie nominowany do Oscara i trzy razy do Złotych Globów w kategorii najlepszy reżyser. Wprawdzie nie otrzymał takich nagród za reżyserię, ale jego filmy łącznie dostały 10 Oscarów, a także 10 Złotych Globów i 19 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej BAFTA - z czego cztery przypadły samemu Parkerowi.

Madonna żegna Alana Parkera

Wieść o śmierci reżysera dotarła również do Madonny, która współpracowała z Parkerem przy filmie "Evita". Królowa popu postanowiła wyrazić swój smutek i ubolewanie na Instagramie. W swoim poście nazwała Alana Parkera jednym z największych reżyserów, z jakimi pracowała.

Nauczył mnie tak wiele, wierzył we mnie, popychał mnie do granic moich możliwości i stworzył niesamowity film. Dziękuję ci!

– napisała Madonna.

Alan Parker - kariera

Urodzony w 1944 roku w Londynie Parker rozpoczął karierę zawodową w reklamie jako copywriter, a następnie zaczął pisać i reżyserować reklamy. Do filmu przeszedł w 1975 roku gdy wyreżyserował dla BBC produkcję telewizyjną "The Evacuees", która otrzymała nagrodę BAFTA.

W następnym roku powstał pierwszy z jego najbardziej znanych filmów, pastisz filmów gangsterskich "Bugsy Malone", zaś w kolejnych latach m.in. "Midnight Express" (1978), "Sława" (1980), "The Wall" (1982) z Bobem Geldofem w roli głównej, "Ptasiek" (1984) z Nicholasem Cage'em, "Harry Angel" (1987) z Mickey'em Rourke i Robertem De Niro, "Missisipi w ogniu" (1988) z Willemem Dafoe i Gene'em Hackmanem, "The Commitments" (1991) i "Droga do Wellville" (1994).

Powstała w 1996 roku "Evita", będąca adaptacją musicalu Andrew Lloyda Webera z Madonną i Antonio Banderasem w rolach głównych, okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Zrealizował też teledyski do wykonywanych przez Madonnę utworów z "Evity". Jego ostatnim filmem było "Zycie za życie" z 2003 roku z Kevinem Spacey i Kate Winslet.

Alan Parker – reżyser wszechstronny

Parker był znany z tego, że z powodzeniem reżyserował tak różne gatunki filmowe jak musicale, dramaty fabularne, komedie czy thrillery i horrory.

Nominacje do Oscara w kategorii najlepszy reżyser otrzymał za "Midnight Express" i "Missisipi w ogniu". Z kolei za "Ptaśka" uhonorowano go Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes.

W 1995 roku Parker otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiego przemysłu filmowego, a w 2002 roku tytuł szlachecki. W 2013 roku otrzymał BAFTA Academy Fellowship Award, najwyższe wyróżnienie Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej.

Reżyser zmarł po długiej chorobie.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Bryan Cranston przeszedł koronawirusa. Aktor apeluje do fanów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Lady Gaga wdzięczna za dziewięć nominacji do MTV Video Music Awards: "Dziękuję za ten dar"

Anna Nowak-Ibisz na fotografii z Vincentem. "Łatwiej wielbłądziemu przez ucho igielne, niżlii matce z synem na zdjęciu za jego zgodą"

Autor: Agata Polak

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości