Gorące tematy

Koło Gospodyń Wiejskich z Rybna Wielkiego pomaga Oldze chorej na SMA. Jak wesprzeć ich akcję?

Gorące tematy

Aktualizacja:

W Rybnie Wielkim w pełni wielkanocna atmosfera. Koło Gospodyń Wiejskich odsłania tajniki sztuki kulinarnej i ma w tym wielki cel. Chodzi o pomoc dla Olgi – chorej na SMA dziewczynki, która zbiera pieniądze na najdroższy lek świata – potrzebuje 9 milionów złotych na specjalną terapię genową.

Koło Gospodyń Wiejskich w Rybnie Wielkim

W Rybnie Wielkim niedaleko Gniezna, panie z Koła Gospodyń Wiejskich prężnie krzewią kulinarne tradycje i wytwarzają tradycyjne elementy wielkanocne - foremki, nakrycia, obrusy.

Koło Gospodyń Wiejskich nie robi tego tylko dla siebie, ale i w szczytnym celu - dla małej Olgi, która zbiera na najdroższy lek świata - kosztuje ponad 9 milionów dolarów. Panie, jak i cała lokalna społeczność pomaga jak może.

Pomoc dla Olgi chorej na SMA

O chorobie Olgi jej rodzice dowiedzieli się 20 listopada 2020 roku. Diagnoza - SMA, rdzeniowy zanik mięśni . - Nasze życie przewróciło się do góry nogami. Szybko jednak musieliśmy się otrząsnąć... Od tego czasu życie Oldzi to nieustanna rehabilitacja - podkreśla mama Olgi, Anna Miśkiewicz.

Dziewczynka ma obecnie 18 miesięcy, nie potrafi samodzielnie usiąść, nie stoi, nie raczkuje. Jest za mała, żeby zrozumieć, że jej mięśnie nie pozwalają jej rozwijać się tak, jak rozwijają się jej rówieśnicy. To, co można dla niej zrobić, to zatrzymać chorobę i zawalczyć, aby mogła samodzielnie funkcjonować w przyszłości.

Szanse dla Olgi upatrywane są w terapii genowej, która polega na jednorazowy podaniu leku. Lek ten zyskał miano najdroższego leku świata, jego koszt to około 2 mln dolarów. Od niedawna można go podać w Polsce. Oldze brakuje jeszcze 6,5 mln złotych.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że terapia genowa jest niewyobrażalnie droga, ale wiemy również, że są dzieci którym udało się zebrać potrzebne pieniądze, które dostały szanse i to daje nam nadzieję, że nam również się uda. Chcemy za jakiś czas spojrzeć córce w oczy i powiedzieć że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy by jej pomóc, że wykorzystaliśmy wszystkie dostępne metody - podkreślają rodzice dziewczynki, którzy gromadzą pieniądze m.in. dzięki zbiórce na stronie siepomaga.

Zostały również utworzone grupy na Facebooku :

- Staramy się robić wszystko aby zdobyć pieniądze na leczenie Olgi. Spotkaliśmy ludzi, którzy pokochali Olgę i którzy razem z nami walczą o jej przyszłość . Organizujemy kiermasze, challange, zbiórki nakrętek, groszy, itp. Pomimo tak dużego zaangażowania wielu osób, kwota jaka musimy zebrać nadal jest ogromna - podkreśla pani Anna.

Zbiórki mają sens - Lenka też potrzebowała pomocy

Jakiś czas temu prezentowaliśmy w Dzień Dobry TVN prezentowaliśmy historię Lenki, która również wymagała najdroższego leku świata. Historia była prawdziwie dramatyczna. Jeszcze na kilka dni przed terminem końca zbiórki brakowało 2 milionów złotych.

W ostatnich dwóch dniach anonimowy darczyńca postanowił wpłacić brakującą kwotę. Dzięki temu dziewczynka miała szansę przyjąć lek. Jest już po terapii genowej i na pewno będziemy wracać do tej historii i sprawdzać, jak dziewczynka będzie się czuć. Najpierw jednak musimy pomóc kolejnej – Oldze Miśkiewicz z gminy Kiszkowo.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości