Jak wygląda życie w Wenezueli?
Przygoda dr Izabeli Stachowicz z Wenezuelą rozpoczęła się 14 lat temu. - Wyjechałam wtedy na kurs ekologii tropikalnej. Zafascynowałam się tym miejscem, zafascynowałam się przyrodą i ludźmi. Dla biologa, który znajduje się w takim miejscu, to jest cud - powiedziała dr Izabela Stachowicz, biolożka, pomysłodawczyni pracowni czekolady w Wenezueli.
Badaczka dodała, że na początku nie było jej łatwo zdobyć zaufanie ludzi. - Pojawiła się jakaś taka biała dziewczynka, która ledwo mówi po hiszpańsku i ona będzie jakieś dziwne pudełka rozwieszała w lesie. W momencie, kiedy ja im mogę pokazać zdjęcia z fotopułapek, mówiąc im: "Słuchajcie, ten zwierz wyszedł 200 metrów od waszej chaty, bo tam jest postawiona fotopułapka i dokładanie tam przechodził". To był dla nich wielki szok i to był moment takiego przełamania z ich strony i chęci współpracy ze mną - wyznała.
Los mieszkańców Wenezueli nie jest Izie obojętny. Zaangażowała się ona w działania na rzecz lokalnej społeczności, dla której chce stworzyć nowe miejsce pracy. - Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się, że w Wenezueli ponad 70 proc. kobiet samotnie wychowuje dzieci, głównie w tych obszarach wiejskich, byłam w szoku - powiedziała i dodała, że chciałaby stworzyć pracownię czekolady, żeby tamtejsze kobiety mogły same produkować czekoladę według własnego pomysłu. - Ten kraj jednak bardzo dużo też mi dał. Chciałabym coś oddać, w postaci takich projektów - przyznała.
Jaka jest sytuacja kobiet w Wenezueli?
Wenezuela to kraj, który doświadcza kryzysu ekonomicznego i społecznego. - Mówimy o tym, że ponad 7 milionów ludzi od 2017 roku wyjechało z Wenezueli ze względu na ten kryzys, [...], ten kontekst społeczny jest bardzo skomplikowany. Musimy pamiętać, że w tym kraju istnieje również przyzwolenie na to, żeby mężczyzna miał więcej niż jedną kobietę, nie mówimy o poligamii, ale mówimy o tym, że jest takie kulturowe przyzwolenie - powiedziała dr Izabela Stachowicz.
Bardzo często zdarza się, że mężczyzna opuszcza rodzinę w poszukiwaniu pracy, w nowym miejscu związuje się z inną kobietą i zakłada nową rodzinę. - Zapomina o tej wcześniejszej, również kobiety szukają innych partnerów, więc często np. mając trojkę dzieci, każde dziecko jest z innym parterem - dodała.
Kobiety znajdują zatrudnienie np. na farmach lub na plantacjach kakao. Pracownia czekolady daje im szanse na to, aby odmieniły swój los. - To jest motywacja dla nich, aby wziąć życie w swoje ręce. Mam pracę, tworzę produkt, który jest unikatowy, z lokalnych produktów i sama mogę stworzyć strategię, aby sprzedawać ten produkt. Chcemy im zaoferować coś, gdzie nie będą musiały opuszczać swojego miejsca zamieszkania, a będą mogły stworzyć coś, co nie tylko będzie im zapewniało pracę, ale również chroniło przyrodę - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Osoby, którą chcą wesprzeć tę inicjatywę wszystkie niezbędne informacje znajdą TUTAJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Litwa, jakiej nie znacie. Marcin Sawicki i jego wyprawa do Wilna
- Ciekawe miejsca w Polsce – co warto zwiedzić?
- Za co kochamy Chorwację? Michał Cessanis sprawdził najlepsze miejsca
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News