Gorące tematy

Unikatowe rowery polskiego projektanta. "Pierwszy rower dla Slasha z Guns N'Roses miał kształt gitary"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Tych rowerów nie da się przegapić na ulicy. Adam Zdanowicz, projektant wyjątkowych pojazdów, tworzy je na zamówienie. Nie ma więc dwóch identycznych, a niektóre są okazami z pogranicza rzeczy użytkowych i rzeźby. Co Zdanowicz powiedział o swoich dziełach w Dzień Dobry TVN?

Adam Zdanowicz w 2019 roku pobił rekord Guinnessa - stworzył najwyższy jeżdżący rower na świecie. Pojazd miał 7,5 metra. – Chciałem pokazać dzieciakom jednej ze szkół w Białymstoku, że z niczego można zrobić coś wielkiego – wyjaśniał gość Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika. Prezenterzy Dzień dobry TVN przypomnieli mu natomiast, że odwiedził kiedyś program przyjeżdżając na rowerze wystylizowanym na złotego smoka Jakie projekty pokazał tym razem?

Unikatowe rowery Adama Zdanowicza

Wszystkie dzieła Adama Zdanowicza zwracają uwagę. Jednym z nich jest rower ozdobiony podlaskim wzornictwem ludowym. Ale stworzył też pojazd z akcentami kawowymi czy rower z lodu. Każdy jest tworzony na indywidualne zamówienie. Projektant jeździ na złotym rowerze, który w 2019 roku zdobył główną nagrodę na światowej wystawie w Las Vegas.

- Tego typu rzeczy wyróżniają się na tle wszystkich innych – zauważył projektant, który obserwuje, jakie projekty tworzą na całym świecie osoby, które mają takie hobby, jak on.

Projektant zdradził, że inspiracją do stworzenia roweru, który w całości składa się z giętych rur i waży ponad 50 kg, były nieudane i zamazywane rysunki, które tworzy na etapie szukania pomysłu. - Ten rower to rzeźba użytkowa. Świeci w ciemności na zielono. To najbardziej zaplątany rower świata - powiedział projektant, ale zapewnił, że maszyna nadaje się do jeżdżenia.

Dla kogo Adam Zdanowicz projektuje nietypowe rowery?

Wiele z rowerów Adama Zdanowicza, które są typowo użytkowe, także elektryczne, ma rockowy sznyt. Jeden z modeli, które zostały pokazane w studio Dzień Dobry TVN, należy do Aleksandra Milwiw-Barona.

Kto zamawia rowery u Adama Zdanowicza? – Do tej pory byli to sami niezwykli ludzie. Są to np. małe dzieci, które mają achondroplazję, czyli są niskorosłe, są też ludzie, którzy mają nietypowe potrzeby, artyści - Michał Szpak czy Slash z Guns N'Roses – powiedział projektant. Ale po jego projekty zgłaszają się także osoby, które po prostu chcą mieć nietypowy rower.

- Pierwszy rower, który stworzyłem dla Slasha, zamówiła dla niego Doda. To był prezent - opowiada Adam. Co ciekawe, pierwszy rower dla Slasha miał kształt gitary. To był kamień milowy w karierze Zdanowicza.

Rowery stworzone przez Adama Zdanowicza można oglądać na ekspozycji w Białymstoku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Wdowa po Ryszardzie Szurkowskim pomaga potrąconym przez samochód kolarkom. "To jest coś, czego obie potrzebują"

Czas na rower. Jak się ubrać, by nie było nam zimno?

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym budzi wiele wątpliwości. "Przepisy będą nieaktualne, zanim wejdą w życie"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości