Gorące tematy

Pomysły mające zapewnić bezpieczeństwo dzieci w szkołach: "To metody na zasadzie śliny i sznurka"

Gorące tematy

Pierwszy dzwonek już tuż tuż. Pojawia się pytanie o bezpieczeństwo dzieci i zachowanie ostrożności w dobie koronawirusa. Czy placówki oświatowe w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego są gotowe na przyjęcie uczniów?

Powrót do szkół

1 września, po wielu miesiącach nieobecności, uczniowie wrócą do szkół. Personel placówek oświatowych stanął przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Jak w dobie pandemii koronawirusa zapewnić bezpieczeństwo uczniom? Dopiero w połowie sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenia mające umożliwić dyrektorom organizację bezpiecznego powrotu uczniów do szkół. To zarządzający, znając warunki lokalowe i liczebność klas, ma zastosować rozwiązania, które pozwolą uniknąć zakażeń. Jak to wygląda w praktyce?

Robert Stockinger odwiedził jedną z warszawskich podstawówek. W drodze do klas, na korytarzach rozwieszone są kartki, przypominające o zachowaniu ostrożności i o dbaniu o higienę. Oprócz wytycznych ministerstwa, dyrektorka szkoły, pani Danuta Kozakiewicz, zastosowała własne metody, mające uchronić dzieci i nauczycieli przed zakażeniem. Między innymi w sali informatycznej, klawiatury zawinięte są w folię spożywczą, która zmieniana jest po każdym użyciu. Nauczycielka zaapelowała także o współpracę rodziców.

Rodzic rozmawia, rodzic uspakaja, żeby dziecko nie czuło wielkiego lęku, a jednocześnie ufa nam, że robimy wszystko, żeby było jak najbezpieczniej

- powiedziała.

Czy zachowanie bezpieczeństwa jest możliwe?

Witold Młynarczyk, dyrektor szkoły podstawowej nr 206 w Łodzi tłumaczy, że przez ostatnie kilkanaście dni, w każdej polskiej szkole dyrektor, razem ze swoją grupą nauczycieli przygotowywali procedury i wewnętrzne regulaminy. Dyrektor wyznaje, że nie jest łatwo, między innymi ze względu na ograniczoną przestrzeń.

Dzieci jest coraz więcej, a powierzchnia szkoły się nie zmieniła

- wyjaśnia.

Szkoła to jest żywy organizm i w zasadzie najbliższe kilka dni, albo kilka tygodni pokaże nam, czy operacja na żywym organizmie się powiedzie i czy te procedury, które wprowadzamy będą miały sens

- dodaje.

Całą rozmowę zobaczycie tutaj:

Zobacz też:

Od 2 września nowa lista państw z zakazem przylotów do Polski. Czy jest na niej Hiszpania?

Czy istnieje skuteczna szczepionka na Covid-19? Rosja twierdzi, że tak, a jak jest w rzeczywistości?

We wrześniu rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli placówka szkolna będzie zamknięta

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości