Dlaczego Amerykanie wciąż kochają posiadanie broni? Marcin Wrona: "Kolejne miejsce naznaczone krwią dzieci"

Marcin Wrona
Źródło: Dzień Dobry TVN
Strzelanina w szkole w Teksasie
Strzelanina w szkole w Teksasie
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
19 dzieci i dwóch nauczycieli zginęło podczas strzelaniny w teksańskiej miejscowości Uvalde. Napastnikiem był 18-latek. To kolejna w ciągu ostatnich tygodni strzelanina w Stanach Zjednoczonych - do wcześniejszych doszło w stanie Nowy Jork oraz Kalifornia. Podczas specjalnego łączenia ze studiem Dzień Dobry TVN Marcin Wrona wyjaśnił, na czym polega fenomen amerykańskiej miłości do broni.

Masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych

Strzelanina, do której doszło w Teksasie, jest 212., która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych od stycznia 2022. Dramatyczny bilans rośnie z roku na rok, wciąż trwa dyskusja o dostępnie do broni, a za spust sięgają kolejni sprawcy. Tym razem ogień otworzył nastolatek, który pistolet kupił w dniu 18. urodzin. Głos w sprawie zabrał m.in. Matthew McConaughey, który urodził się w miejscowości, gdzie doszło do tragedii oraz trener drużyny Golden State Warriors, uczestniczącej w rozgrywkach NBA. Jego emocjonalne wystąpienie obiegło media na całym świecie i stało się symbolem walki o ograniczenie dostępu do broni palnej.

- Mamy do czynienia z 2. poprawką do amerykańskiej konstytucji, nazywam ją polityczną świętą krową - wyjaśnił Marcin Wrona. - Nikt jej nie chce ruszyć. Dlaczego? W konserwatywnych Stanach przywiązanie do broni jest tak silne jak potrzeba jedzenia bądź oddychania. I nawet demokraci, demokratyczni politycy, którzy pochodzą z tych konserwatywnych regionów, nie chcą tego ruszyć. Dlaczego? Dlatego, że za bardzo lubią swoje stanowiska. To jest brutalne, ale prawdziwe - stwierdził.

2. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych weszła w życie 15 grudnia 1791 roku. Gwarantuje ona obywatelom prawo do posiadania i noszenia broni. Dyskusja na temat dostępu do broni rozgorzała na nowo w 2012, kiedy doszło do strzelaniny w szkole Sandy Hook Elementary School w Newtown w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Wówczas za broń sięgnął 20-letni Adam Lanza, zabijając 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu oraz raniąc 2 inne osoby. Od tego czasu w amerykańskich szkołach doszło do ponad 900 podobnych incydentów.

- Każda z tych statystyk powoduje, że nam, Europejczykom, z przerażenia otwierają się oczy - stwierdził Marcin Wrona. - Rozmawiałem ze starszą panią, która z mężem przyjechała do Uvalde z San Antonio, żeby złożyć kwiaty. Powiedziała dwie rzeczy. Po pierwsze: "wie pan, nie sądzę, żeby za naszego życia coś się zmieniło, my mamy po 70 lat i dwa - jest mi wstyd za nasz kraj, bo nigdzie indziej na świecie się to nie dzieje" - dodał.

Dostęp do broni w Stanach Zjednoczonych

W Houston, stolicy stanu Teksas, tego samego dnia, którego padły strzały w szkole, odbywał się zjazd Amerykańskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Jak wyjaśnił Marcin Wrona, jest to największe lobby w USA popierające dostęp do posiadania broni. Organizacja obstaje przy stanowisku, że łatwy dostęp do militariów nie jest przyczyną kolejnych tragedii. Członkowie towarzystwa dopatrują się źródła problemu m.in. w rozluźnieniu dyscypliny w szkołach oraz braku uzbrojonych nauczycieli.

- Spędziłem w Uvalde trzy dni - zdradził Marcin Wrona. - Patrzyłem z jednej strony na mieszkańców tego małego, 16-tysięcznego miasteczka, tam każdy kogoś stracił lub ma wśród przyjaciół kogoś, kto stracił członka rodziny. Tym, co na mnie zrobiło wrażenie, nie jest samo miejsce, gdzie jest mnóstwo kamer, policji. Wiem, że może to źle brzmieć, ale to jest mało intymne. Jest takie miejsce w centrum miasteczka. Tam jest park i fontanna, wokół niej ustawiono 19 krzyży, na których dzieci z tej szkoły, mieszkańcy tego miasteczka, podpisują się. Wokół tych krzyży ustawione są świece, kwiaty i to jest miejsce, gdzie w ciszy można się przez chwilę zadumać nad tym, że na mapie Stanów Zjednoczonych pojawiło się kolejne miejsce naznaczone krwią dzieci. Nie jest pierwsze i nie jest ostatnie - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości